Historia

1968-1978 – Club Mysack (Centrumgården) Landsvägsallén

Allt började 1968 då en fritidsgård (Centrumgården) öppnades i de gamla stuverilokalerna på Landsvägsallén, i byggnaden som idag du ser intill (norr om) Hamburgebaren Max, och där föddes det som idag nästan är synonymt med ordet “disco” i staden nämligen Club Mysack.

Klubben var då Sveriges första kommunala diskotek som var anpassad efter ungdomarnas önskemål. Verksamheten riktade sig i först hand till föreningslösa ungdomar från 17 år och uppåt. Diskotek två-tre kvällar i veckan, vanlig gårdsverksamhet likaså. Men den yngre publiken från tretton år fick också sin behov tillfredsställda. Med tiden blev åldersfördelningen uttänjd, till att gälla alla åldrar från 13 och uppåt alla öppna dagar. Club Mysack – Centrumgården har ofta varit i hetluften. Debatterna har varit vilda i många fall. Inte alla har varit så glada åt verksamheten. Nykterhetens vara eller inte vara har varit ett ämne, åldersgränserna en annan. Och vem kommer väl inte ihåg den motorburna ungdomens krav på en egen motorgård?

I tio år frodades musiken och dansen på Landsvägsallén i Sundsvall, tills beslutet togs att flytta på verksamheten till Domsaga med hänvisning till slutförandet av E4-bygget.

Livemusik

Exempel på liveband som har spelat på Club Mysack fram till våren 1978:
Teddy Pepz orkester, Jonny Cutz, Gunnar Lindgrens Opposite Corner, High Brass, Hasse Germans orkester, Pete Proud, Hoods, Fire Mode Show, Puss & Kram, Blues Extension, Mad Kings, Al Sharp & his Funky Flames, Six – pack, Tears, Questions, Martezuna, John Sold, Hurriganes, Hepstars, The Boppers, Funky Team , Lalla Hansson, Lollipops, Hawk, Hans Majonäs Kung, Suitide, Leffe  Carlsson & Happy Days Rock´n roll, Jerry Williams & Road Work, Big Brother, Lena Nyman – Rune Andersson & Berndt Egerblad, Limmie Funk LTD,  Basse Wickman, KungSune, Grus i dojan, MRG – Siraks Enterprise, Why not, Cherryföret, Dust, Woody, Zambandet, Bernie, Rockfeber, Scafell Pike, Niklas Lindblad, Gösta Lindholm, Scafell & Marie Bergman, Shabby Tiger, Astrix, Iggesundsgänget, Bärners, Twings, Sweet Stardust, Pugh & Rainrocks, Gummibandet f.d HepStars, Ola Magnell, Svedala…

Discjockeys

Vilka DJ har vänt plattor på Club Mysack fram till våren 1978?
Conny Eklund, Mr Lee Leeroy, Rolf Sandgren, Bengt Skarin, Micael Boestam, Solo Kirppo, Kjell, Lars, Tom, Blues Extension, Loco Motion, Pebbles, André från P3 Midnight hour, Jan-Inge, André Lahovary Zlar – Stockholms bästa DJ, Sylvester, Thomas Hagström, Åke Candell, Lasse Steen, Alf, Martin Cramer, Janne, Bill Bohlin, Peo Ottosson, Kalle, Gejja & Nilsson, Leif Nilsson, J-O Bredberg, Brädan, Christer Backlund, Micke Z, Acke W, Mathz Jemberg, Genberg, Ulf Elfving, Anders Krantz, Staffan Schmidt, Artur Ringart, Mikael Bedrup, Björn Tofte, Jimmy Black, Råger Måår, Bitte Söderberg, Jan Ellerås Sv-Radio Göteborg, Tomas Nagornoff, Lelle Fjällman, Dave Hunter, Jan Pahlm, Discomaskinen…

madkings Shabby Tiger AlSharp Hepstars roadwork boppers hurriganes Ulf Elfving 

När spelade de?
  • 23 nov Dj: Conny Eklund
  • 29 nov Dj: Mr Lee Leeroy – London
  • 30 nov Dj: Mr Lee Leeroy – London
  • 6 dec Modeshow med disco inslag
  • 7 dec Dj: Rolf Sandgren – Stockholm
  • 14 dec DJ: Bengt Skarin
  • 19 dec Discoteque dans – uppvisning av Rune Bergströms dansskola
  • 21 dec orkester – Teddy Pepz orkester
  • 22 dec Discoteque show- Kjell Karlberg & PA Holmgren
  • 28 dec Dj: Micael
  • 31 dec Dj: Conny Eklund, Peinuts & Sörmlands Frasse och Åke Candell
  • 4 jan Discoteque med Disckjockey final
  • 5 jan Jonny Cutz orkester
  • 8 jan Discoteque
  • 11 jan Dj: Solo Kirppo
  • 18 jan Dj: Michael
  • 19 jan Dj: Bengt
  • 23 jan Jazzkväll med Gunnar Lindgrens Opposite Corner
  • 25 jan Dj: Discoteque-dans
  • 26 jan Dj: Kjell
  • 29 jan Dj: Michael
  • 1 feb Dj: Kjelle & Pelle
  • 8 feb Ungdomsdans med High Brass
  • 15 feb Discoteque
  • 16 feb Discoteque
  • 22 feb Dj: Lars
  • 23 feb DJ: Tom
  • 27 feb Jazzclub startas
  • 1 mars Discoteque – show samt Loco-Motions samt Jan Sundins en mans show
  • 2 mars Kul Lov Final – Hasse Germans orkester
  • 8 mars Dans med Benny Showtet
  • 12 mars Dj: Blues Extension
  • 15 mars Dj: Loco Motion, Pete Proud
  • 22 mars Dj: Kjell, Dans till Stokholms bandet Hoods
  • 19 april Discoteque med Pebbles, Pop-Soul-Blues till Fire Mode Show
  • 26 april Soul och Pop till Pools – Gävle
  • 30 april Discoteque med Pebbles, Popdans till Mad Kings
  • 2 maj Pop-Soul-Blues till Fire
  • 3 maj Dj: Conny Eklund – Stockholm
  • 4 maj Dj: Conny Eklund – Stockholm
  • 10 maj Dj: Kjelle & Pelle, Puss & Kram
  • 14 maj Dj: Discoteque André från P3 Midnight hour
  • 17 maj Dj: Micael
  • 4 juni Jazz – The Modern Sounds Quartet
  • 18 aug Dans Mad Kings
  • 20 aug Dj: Micael
  • 3 sep Dj: Mice
  • 5 sep Blues Extension
  • 6 sep Dj: Discotek-show med Jan-Inge
  • 10 sep Dj: Dj: Mice
  • 13 sep Dj: Discoshow med Pepples
  • 19 sep Popdans med Mad Kings
  • 20 sep Dj: André Lahovary Zlar – Stholms bästa dj
  • 27 sep Dj: Micael
  • 1 okt Dj: André Lahovary
  • 4 okt Dj: Micael
  • 11 okt Dj: Miccel
  • 15 okt Dj: Sylvester disco – Lars Stålnacke
  • 17 okt Mad Kings
  • 18 okt Dj: Thomas Hagström
  • 22 okt Dj: Åke Candell
  • 25 okt Dj: Micael
  • 29 okt Al Sharp & his Funky Flames
  • 31 okt Baloo orkester
  • 8 nov Dj: Micael
  • 12 nov Dj: André Lahowory
  • 27 nov Dj: Lasse Steens disco show
  • 28 nov Mad Kings
  • 29 nov Dj: Alf , Six – pack
  • 3 dec Proud People
  • 6 dec Dj: Tom Nylander
  • 6 dec Fruit orkester
  • 10 dec Dj: Sylvester disco – Lars Stålnacke
  • 20 dec Dj: Tom Nylander + Dj: Micael Boestam, Brooklyn Myer
  • 3 jan Dj: Micael
  • 5 jan Dj: Micael, Six pack for a quarter pienic
  • 10 jan Dj: Tom
  • 17 jan Dj: Martin Cramer
  • 24 jan Dj: Micael, Blues Extension
  • 31 jan Dj: Micael
  • 7 feb Dj: Lars Stålnacke
  • 14 feb Dj: Micael, Proud People
  • 21 feb Dj: Tom Nylander, Ewert Ljusberg + Truch orkester
  • 4 mars Dj: Lars Stålnacke
  • 7 mars Dj: André Lahowary
  • 11 mars Dj: Thomas Hagström
  • 14 mars Dj: Tom Nylander
  • 18 mars Dj: Micael
  • 21 mars New Generation
  • 25-26 mars Dj: Micael, Beat Stones
  • 1 april Dj: Micael Boestam
  • 4 april Dj: Sylvester disco – Lars Stålnacke, Balou orkester
  • 8 april Dj: Micael
  • 11 april Dj: Micael Boestam, Brooklyn Myer
  • 17 april Dj: Micael
  • 18 april Dj: Tom, Los Condos
  • 22 april Dj: Micael
  • 25 april Dj: Micael, Peanutz orkester
  • 29 april Dj: Tom
  • 30 april Dj: Micael
  • 2 maj Dj: Micael
  • 6 maj Dj: Micael
  • 9 maj Dj: Tom, All there blues
  • 13 maj Dj: Micael
  • 15 maj Dj: Micael, Colins pruce band
  • 2 sep Dj: Micael
  • 9 sep Dj: Micael
  • 12 sep Dj: Micael, Mad King
  • 16 sep Dj: Micael
  • 19 sep Dj: Tom, Henrijks
  • 23 sep Dj: Micael
  • 30 sep Dj: Micael
  • 3 okt Dj: Thomas Hagström
  • 7 okt Dj: Miccel
  • 10 okt Dj: Lars Stålnacke
  • 14 okt Dj: Lars Stålnacke
  • 17 okt Dj: Lars Stålnacke
  • 4 nov Dj: Micael Boestam
  • 7 nov Dj: Micael Boestam, Urban Hoden – Un.known
  • 11 nov Dj: Micael Boestam
  • 14 nov Dj: Sylverster – Lars Stålnacke, Upside Down
  • 21 nov Dj: Micael Boestam
  • 25 nov Dj: Micael Boestam
  • 28 nov Dj: Micael Boestam
  • 15 dec Dj: Thomas Hagström + Dj: Micael Boestam
  • 16 dec Dj: Micael Boestam
  • 6 jan Dj: Micael Boestam
  • 9 jan Dj: Jan – E Olsson
  • 13 jan Dj: Jan – E Olsson
  • 16 jan Dj: Tomas
  • 20 jan Dj: Tomas
  • 23 jan Dj: Janne
  • 28 jan Dj: Janne
  • 30 jan Dj: Thomas
  • 3 feb Dj: Thomas
  • 6 feb Dj: Janne
  • 10 feb Dj: Thomas Hagström och Dj: Thomas N
  • 13 feb Dj: Thomas
  • 17 feb Dj: Thomas
  • 24 feb Dj: Janne + Dj: Micael
  • 27 feb Dj: Thomas
  • 3 mars Dj: Thomas
  • 6 mars Dj: Janne
  • 10 mars Dj: Janne
  • 17 mars Dj: Janne
  • 20 mars Dj: Janne
  • 24 mars Dj: Janne
  • 27 mars Dj: Thomas
  • 31 mars Dj: Thomas
  • 3 april Dj: Janne
  • 7 april Dj: Thomas
  • 17 april Dj: Janne
  • 21 april Dj: Janne
  • 23 sep Dj: Bill Bohlin
  • 24 april Dj: Thomas
  • 29 april Dj: Thomas
  • 22 sep Dj: Thomas
  • 2 okt Dj:Thomas
  • 6 okt Dj: Peo Ottosson + Dj:Thomas
  • 7 okt Trubadur: Bill Bohlin
  • 9 okt Dj:Thomas
  • 13 okt Dj:Thomas
  • 15 okt Dj:Thomas
  • 20 okt Dj: Kalle
  • 23 okt Dj: Kalle
  • 27 okt Dj:Thomas
  • 28 okt Trubadur: Bill Bohlin
  • 30 okt Dj:Thomas
  • 3 nov Dj: Kalle
  • 6 nov Dj: Kalle
  • 10 nov Dj Kalle
  • 13 nov Dj: Kalle
  • 17 nov Dj: Kalle
  • 20 nov Dj: Kalle
  • 24 nov Dj: Kalle
  • 27 nov Dj: Kalle
  • 21 nov Bill Bohlin
  • 1 dec Dj: Kalle
  • 2 dec Bill Bohlin
  • 4 dec Dj: Kalle
  • 8 dec Dj: Kalle
  • 9 dec Bill Bohlin
  • 11 dec Dj: Kalle
  • 15 dec Dj: Kalle
  • 18 dec Dj: Kalle
  • 22 dec Dj: Kalle, Bill Bohlin
 
  • 5 jan Dj: Kalle
  • 8 jan Dj: Kalle
  • 15 jan Dj: Kalle
  • 19 jan Dj: Kalle
  • 22 jan Dj: Geja
  • 26 jan Dj: Kalle
  • 27 jan Roy & Larry
  • 29 jan Dj: Kalle
  • 3 feb Bill Bohlin
  • 5 feb Dj: Kalle
  • 10 feb Bill Bohlin, Life och Stockholm
  • 12 feb Dj: Geja
  • 17 feb Bill Bohlin
  • 24 feb Bill Bohlin
  • 4 mars Dj: Kalle
  • 8 mars Dj: Kalle
  • 11 mars Dj: Gejja
  • 16 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
  • 18 mars Dj: ”Nisse” Leif Nilsson
  • 19 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
  • 23 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
  • 26 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
  • 5 april Dj: Leif Nilsson
  • 8 april Dj: Leif Nilsson
  • 11 april Westberlins & son
  • 12 april Dj: Leif Nilsson
  • 15 april Dj: Thomas Hagström
  • 19 april Dj: Leif Nilsson
  • 22 april Dj: Peo Ottosson, Uppåt väggarna orkester
  • 26 april Dj: Bredberg
  • 29 april Dj: Nilsson, Tears orkester
  • 6 sep Dj: ”Nisse” Leif Nilsson
  • 9 sep Dj: J-O Bredberg
  • 13 sep Dj: J-O Bredberg
  • 16 sep Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
  • 20 sep Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
  • 23 sep Dj: Jan – Olof Bredberg
  • 27 sep Dj: Jan – Olof Bredberg
  • 29 sep Trubadur: Bill Bohlin
  • 30 sep Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
  • 4 okt Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
  • 7 okt Dj: J-O Bredberg
  • 11 okt Dj: J-O Bredberg
  • 18 okt Dj: Leif Nilsson
  • 21 okt Dj: J-O Bredberg
  • 25 okt Dj: J-O Bredberg
  • 28 okt Dj Leif Nilsson
  • 1 nov Dj: Leif Nilsson
  • 4 nov Dj: J-O Bredberg
  • 8 nov Dj: J-O Bredberg
  • 11 nov Dj: Thomas Hagström
  • 15 nov Dj: Leif Nilsson
  • 18 nov Dj: J-O Bredberg
  • 22 nov Dj: Brädan
  • 25 nov Dj: Leif Nilsson
  • 29 nov Dj: Leif Nilsson
  • 2 dec Dj: J-O Bredberg
  • 9 dec Dj: André Lahovary
  • 16 dec Dj: J-O Bredberg + Dj: Leif Nilsson
  • 20 dec Dj: J-O Bredberg + Dj: Leif Nilsson
 
  • 6 jan Dj: Leif Nilsson
  • 13 jan Dj: J-O Bredberg
  • 20 jan Dj: Leif Nilsson
  • 27 jan Dj: J-O Bredberg
  • 17 feb Dj: Leif Nilsson
  • 3 mars Dj: Leif Nilsson
  • 10 mars Dj: J-O Bredberg
  • 22 mars Dj: Leif Nilsson
  • 7 april Dj: Solo Kirppo
  • 21 april Dj: J-O Bredberg
  • 5 maj Dj: J-O Bredberg
  • 12 maj Dj: J-O Bredberg + Dj: Leif Nilsson
  • 19 maj Dj: Christer Backlund
  • 8 sep Dj: J-O Bredberg
  • 22 sep Dj: J-O Bredberg
  • 29 sep Dj: J-O Bredberg
  • 6 okt Dj: Micke Z
  • 13 okt Dj: J-O Bredberg
  • 20 okt Dj: Micke Z
  • 27 okt Dj: J-O Bredberg
  • 3 nov Dj: Micke Zetterberg
  • 10 nov Dj: J-O Bredberg
  • 17 nov Dj: Micke Z
  • 24 nov Dj: J-O Bredberg
  • 8 dec Orkester Pour Roses
  • 5 jan Dj: J-O Bredberg
  • 12 jan Dj: Micky
  • 19 jan Dj: Anders Pettersson
  • 26 jan Dj: J-O Bredberg
  • 9 feb Dj: Micky Zettabeg
  • 16 feb Dj: J-O Bredberg
  • 17 feb Bill Bohlin
  • 23 feb Dj: Micke Zetterberg, Questions orkester
  • 2 mars Dj: J-O Bredberg, Isa advent orkester
  • 9 mars Dj: Micky Zetterberg
  • 16 mars Dj: Micky Zetterberg
  • 23 mars Dj: J-O Bredberg, Tears orkester
  • 30 mars Dj: J-O Bredberg
  • 6 april Dj: J-O Bredberg
  • 31 april Dj: Nyman (4 st)
  • 7 sep Dj: J-O Bredberg
  • 14 sep Dj: Micky Zetterberg
  • 21 sep Dj: J-O Bredberg, Orkester John Sold
  • 28 sep DJ:
  • 12 okt Dj: Acke W, Orkester Martezuna
  • 19 okt Dj: J-O Bredberg
  • 26 okt Dj: Micky Zetterberg
  • 30 okt Dj: J-O Bredberg
  • 2 nov Dj: J-O Bredberg
  • 9 nov Dj: Micky Zetterberg
  • 16 nov Dj: J-O Bredberg
  • 30 nov Dj: Micky Zetterberg
  • 7 dec Dj: J-O Bredberg
  • 14 dec
  • 21 dec Dj: Micky Zetterberg
  • 4 jan Dj: J-O Bredberg
  • 11 jan Dj: J-O Bredberg
  • 25 jan Dj: Micky Zetterberg
  • 1 feb Dj: Micky Zetterberg
  • 8 feb Dj: J-O Bredberg
  • 15 feb Dj: Micky Zetterberg
  • 22 feb Dj: Mathz Jemberg
  • 1 mars Dj: J-O Bredberg
  • 8 mars Dj: Genberg
  • 15 mars Dj: J-O Bredberg
  • 22 mars Dj: Genberg
  • 30 mars Dj: J-O Bredberg
  • Sep, okt MRG – Siraks Enterprise
  • Okt Larså
  • Okt Why not
  • Okt Far och son
  • Nov Cherryföret
  • Nov Dust
  • Nov Woody
  • Nov Hawk
  • Nov Roger Lind
  • Nov Zambandet
  • Nov Tears
  • Nov Bernie
  • 30 Nov Dj: Ulf Elfving, Rockfeber
  • 5 dec Dj: Anders Krantz
  • 21 jan Dj: Råger Måår
  • 29 jan Dj: Bitte Söderberg, Lollipops
  • 16 april Dj: Ulf Elving
  • 23 april Dj: Bitte Söderberg
  • 24 april Twings
  • 7 maj Dj: Jan Ellerås Sv Radio Göteborg
  • 19 aug Hurriganes, Revanch & Tears –Hedbergska arr: Club Mysack
  • 27 aug Dj: Ulf Elving, Tears
  • 3 sep Dj: Mikael Bedrup
  • 10 sep Dj: Staffan Schmidt
  • 12 sep Gammeldans – Hägglund & Nordgaard
  • 17 sep Dj: Artur Ringart
  • 24 sep Dj: Staffan Schmidt, Puss & Kram
  • 1 okt Dj: Mikael Bedrup, Grottgruppen
  • 8 okt Dj: Martin & Göran
  • 15 okt Dj: Staffan Schmidt
  • 20 okt Gösta Lindholm, Scafell & Marie Bergman –Hedbergska arr: Club Mysack
  • 22 okt Dj: Artur Ringart, Reminders
  • 5 nov Dj: Staffan Schmidt från Sveriges radio/tv
  • 19 nov Dj: Råger Määr, Gummibandet f.d HepStars
  • 26 nov Dj:Jimmy Black, The Boppers med Oldies But Goodies –
  • 27 nov Gammeldans – Tunakvartetten
  • 3 dec Dj: Råger Määr, Leffe Carlsson & Happy Days Rock´n roll show
  • 4 dec Pugh & Rainrocks –Hedbergska arr: Club Mysack
  • 7 dec Dj: Mats & Anders, The Boppers med Oldies But Goodies
  • 8 dec Gammeldans – Sven Eriksson Orkester
  • 10 dec Dj: Staffan Schmidt från Sveriges radio/tv, Funky Team
  • 11 dec Gammeldans – Gillekvartetten
  • 17 dec Dj: Tomas Nagornoff, Sven Täckes (DS) Isolerings Band
  • 20 dec Astrix
  • 27 dec Bärners
  • 7 jan Dj: Mats & Anders, The Boppers med Oldies But Goodies
  • 14 jan Dj: Anders Jansson fr. Stlm, Big Brother från england
  • 21 jan Dj: Roger Lind, Jerry Williams & Road Work
  • 22 jan Gammeldans – Bosses Trio
  • 23 jan Lena Nyman, Rune Andersson & Berndt Egerblad – Sundsvalls Teater arr Club Mysack
  • 28 jan Dj: Gunnar Jansson
  • 4 feb Dj: Björn Tofte
  • 5 feb Gammeldans – Gillekvartetten
  • 11 feb Dj: Jimmy Black, Limmie Funk LTD england
  • 18 feb Dj: Ulf Elfving, Basse Wickman
  • 25 feb Dj: Roger Lind, The Boppers
  • 4 mars Dj: Tomas Nagornoff
  • 11 mars Dj: Jimmy Black, KungSune
  • 25 mars Dj: Roger Lind
  • 1 april Dj: Jan Pahlm
  • 8 april Dj: Birgitta Söderberg
  • 11 april Ola Magnell
  • 15 april Dj: Discomaskinen, Grus i dojan
  • 22 april Dj: Tomas Nagornoff
  • 29 april Dj: Roger Lind, The Boppers
  • 6 maj Dj: Göran Höglund
  • 13 maj Dj: Bitte, Big Brother
  • 20 maj Svedala
  • 27 maj Dj: Roger Lind

mysack
1978-2010. Club Mysack 
(Centrumgården) & Domsaga, Västra allén

Mysackelefant-80Domsaga som byggnad uppfördes 1913 och invigdes i januari 1914, som påföljd av sammanslagningen av tingslagen Torp, Tuna och Selånger. Dessa tre tingslag bildade Medelpads Västra Domsaga och ett nytt tingshus behövdes. Tingshuset brukades sedan fram till 1964 då Stadsbyggnadskontoret tog över fastigheten för sin verksamhet.

1978 gick flyttlasset från Landsvägsallén till Domsaga på Västra allén 13. En del renoveringar behövdes innan man man 1979 inviger den nya lokalen. Invigningen sker med pompa och ståt när Sveriges Television finns på plats för att dokumentera händelsen. På scenen fanns lokala band plus huvudnumret med de då enormt populära “The Boppers”.

Levande musik har alltid varit en del av husets verksamhet, ända från sedan starten 1968 på Centrumgården. Artister och band har uppträtt hos oss på såväl Club Mysack som enstaka arrangemang utöver discoverksamheten. Under åren har konsertverksamheten kommit och gått, ofta i form av olika ungdomsprojekt, i samarbete med arrangörsföreningar och liknande.

Inspelningsstudio
I källaren på Domsaga byggs en inspelningsstudio så att Sundsvalls lokala band skall få chansen att spela in under rimliga kostnader. Här har många band passerat med sina demoinspelningar. Studion byggdes senare om och fick ett större kontrollrum. Idag finns studion på övervåningen i helt nyrenoverade lokaler!

Nedläggning?
2009 tog politikerna ett beslut att man skulle stänga Domsaga för att spara 1,8 miljoner kronor och flytta musikverksamheten till Skönsbergs Folkets hus. Den övriga verksamheten skulle flyttas till Kulturmagasinet. Det blev vilda protester från besökare och Sundsvalls musikliv om stängningen. Efter många vändor i tidningar och sociala medier så ändrade politikerna sig och lät domsaga fortsätta sin verksamhet men under andra premisser….

Livemusik

Här är några exempel på band/artister/kändisar som har gästat Club Mysack/Domsaga fram till våren 2010: (Uppdateras fortfarande…)
The Boppers, Satin, Gummibandet, Make Up, Beano, Dust, Lasse Wellander & Mats Ronander, Fanky Team, Hansa Band, Pictures, Ståålfågel, Ladies and Gents, Factory, Big Brother, Tom & Grabbarna, Magnus Uggla, Jerry Williams, Magnum Bonum, Ryno Rockers, Diestinct, Lucas & Gert, Porter, Harboss, Scaffel Pike, Intermezzo, Overtyr, Attack, Ozon, Object, Sky-High, Pizzoar, Calcutta Transfer, Mårtens kapell, Back Beat, Savannah, Strike, Tottas Band, Magnus Lindberg, Alien Beat, The Blank, Sunshine, Whispering Forest, Michel Rosta- Dance Abaret Show, Dave & Mary Johson, Rolfino, Brända Barn, Rost, Beauty, Ivan and Balls, Jan Goldman Band, Renegade, Ranshart, Micke Madsén, Exodus, Rasta Hunden, Marie Fredriksson & Lasse Lindbom, Clique, Paul Rein, Lollipops, Åke Erixon Trum show, Treat, Cosmic Rockers, The Congress, Panache, Roulette, Lili & Susie, Renegade, Aphrodite, Whitness, The Cube, Mystery, Zaniness, Cover gals, Samedi, Air Bourne, The Slashasers, Rolfino, Gustav Rock & Roll Band, Azphyxya, Gryning, Monday Clock, Exalt, Look Twice, Melodie Mc, Svullo, Blommor & Bin, REmon Def A.M, Refused, Lovebone, Nýthing, Treble ´n bass, Bushman, In Vivo, Torkel Tuva och hans bil,  Bad Experience, Absent Mined,  ADL, Sleepy, Scrappy G, Frontfork, Alec, Cool James & Black Teacher, La Cream, Superscientfiku /magnifik, Me & the boys, Monk, Reemedeeh, Superscientfiku, Breather, Smooth Complicity + Master of Illution Breakdance, Nectronic, Lilleman, Red Mecca, Syster Birgers, BertSimonz, Psycho Poetry, Sevenleaf, Disfigured Victims, Release, The Confusions, Inkfish, Garbo, Bad Head, Homosapion/Chris, The Collective Black´n White, Soak the sin, Gypsy sons of magic, Leif Karate, Marble, Chimanserna, Robotman, Brother Ash, Paul Tilly, Mio, Jesper Salén/Onskan, Java, Takida…  

Discjockeys

Vilka DJ har vänt plattor på Club Mysack fram till våren 2010?
Här är några exempel: 
(Uppdateras fortfarande…)
MRG Disco, Anders Jansson, Christer Forlund, Jimmy Black, Disco Rotation (Micke Palm), Mikael Bedrup, Ulf Elfving, Staffan Smith, Jimmy Black, Dave C, Tommy, Lennart Nilsson, Riffo, Night Life Roadshow, Krister, Roger, Anders J, Per Hermansson, Björn Tofte, Lis Jansen, De Wox, Charlie, Lelle Mehler, Space Disco, Zahid, Öholm, Hagelin, Zahid. Lars Telbrant, Anders Melin, Stefan Martinsson, Maria Jonsson, Devox, Tiger, Fabbe, G-Dorf, Night Life, Martin, Josef Gabronski, Mike Gnockson, MRG, Jan Å Persson, Jock Ahlqvist, 20 centery, Peter Besterman, Gunilla, Clärra Night Life, Niclas Lindberg, Mattias, Hasse-Bysse, Micke Enoksson, Far & Son, Charlis, Break Out, Lena Mörtell, Summernight, Anders Westin, Charlitz, Sylverster, LPB, Amadeus, Cangaroo Club, Stardust, Sound Light Rower, Björn H, Moe, Rabbit Rock Mobile, Roger Nyblom, Henrik, Boogie Man, Ulf Westman, Björn Höglund, HK Power, Disco Celebration, Power Tower, Jocke Sandström, Cosmos, Patrik & Adam, H.Olsson, Anders Westin, Eric, Little NiKe, Dick, Subir, Hermit, MatteB, Martin, Mullan, Haxx, Phancer, Tunnan & Apel, JayDee, Henke Pettersson (DJ HNRK), Chris & Enzyme, Andreas Öhlén…    

magnum bonum fredriksson-lindbombrandabarn Intermezzo Lili-Susie samedi ake eriksson Melodie Mc25SVULLO5Remedeeh Takida_200x165_svv michaelpahlm_stor jockeS  

När spelade de?
  • 9 sep Dj: Krister Forlund
  • 16 sep Dj: Göran Höglund
  • 23 sep Dj: Krister Forlund
  • 30 sep Dj: Roger Lind, Satin
  • 7 okt Dj: MRG Disco, Gummibandet (Hepstars)
  • 14 okt Dj: Anders Jansson
  • 21 okt Dj: Christer Forlund + Jimmy Black, Make Up
  • 28 okt Dj: Disco Rotation, Beano
  • 4 nov Dj: Mikael Bedrup
  • 11 nov Dj: Björn Tofte, The Boppers
  • 18 nov Dj: Ulf Elfving
  • 25 nov Dj: Kjell Alqvist, Dust
  • 2 dec Dj: Jimmy Black, Wellander & Ronander
  • 9 dec Dj: Staffan Smith, Fanky Team
  • 16 dec Dj: Disco Rotation
  • 17 jan Dj: Disco Rotation
  • 19 jan TV bandar in The Boppers
  • 24 jan Dj: Dave C , Hansa Band
  • 31 jan Dj: Tommy
  • 7 feb Dj: Lennart Nilsson, Pictures
  • 14 feb Dj: Night Life Roadshow – Disco
  • 7 mars Dj: Lennart Nilsson, Ståålfågel
  • 10 mars The Boppers
  • 3 april Rune Andersson, Gösta Linderholm & Bernt Egerbladh – Hedbergska arr: Club Mysack
  • 24 mars Dj: Krister
  • 31 mars Dj: Roger, Hepstars
  • 7 april Dj Anders J, Ladies and Gents
  • 12 april Vicky Von Der Lancen, Uggla, Jerry Williams
  • 14 april Dj: Per Hermansson
  • 21 april Dj: Björn Tofte, Factory
  • 28 april Dj: Lis Jansen, Big Brother
  • 5 maj Dj: Krister, Tom & Grabbarna
  • 8 maj Uggla
  • 12 maj Dj: Disco Rotation
  • 15 sep Dj: De Wox Disco
  • 18 sep Dj: Lars Telbrant, Diestinct
  • 22 sep Dj: Disco Rotation
  • 29 sep Dj: Charlie
  • 6 okt Dj: Lelle Mehler
  • 13 okt Dj: Space Disco
  • 20 okt Dj: Zahid
  • 27 okt Dj: Disco Rotation
  • 3 nov Dj: Öholm, Magnum Bonum
  • 10 nov Dj: Hagelin, Lady Love
  • 17 nov Dj: L Nilsson
  • 24 nov Dj: Zahid
  • 1 dec Make Up
  • 8 dec Dj: L.Jansson, Ryno Rockers
  • 15 dec Dj: Disco Rotation
  • 5 jan Dj: Stefan Martinsson Disco
  • 12 jan Dj: Maria Jonsson Disco
  • 19 jan Dj: Dave Disco
  • 26 jan Dj: Devox Disco
  • 2 feb Dj: Tiger Disco
  • 9 feb Dj: Lennart Nilsson
  • 16 feb Dj: Dave
  • 23 feb Dj: Disco Rotation, Lucas & Gert
  • 1 mars Dj: Dave, Porter
  • 8 mars Dj: Fabbe
  • 15 mars Dj: G-Dorf , Harboss
  • 22 mars Dj: Disco Rotation ( M.Palm)
  • 26 mars Scaffel Pike
  • 5 april Dj: Night Life Disco
  • 12 april Dj: L.Nilsson, Intermezzo
  • 19 april Dj: Fabbe (Lars Fahlberg), Overtyr
  • 26 april Dj: Disco Rotation
  • 6 sep Dj: L.Nilsson
  • 13 sep Dj: Disco-Rotation
  • 20 sep Dj: L.Falberg
  • 27 sep Dj: G-Dorf
  • 11 okt Dj: Disco-Rotation
  • 18 okt Dj: Dave C med Night Life Roadshow
  • 25 okt Dj: G Dorf, Attack
  • 1 nov Dj: Fabbe
  • 2 nov Konsert Hedberska
  • 8 nov Dj:L.Nilsson, sm vinnare 79 discodans Martin & Company
  • 15 nov Dj: Disco-Rotation, Ozon
  • 22 nov Dj: Dave C med Night Life Roadshow
  • 23 nov Söndagscafé, Object
  • 29 nov Dj: G-Dorf
  • 30 nov Söndagscafé, Sky-High
  • 6 dec Dj: Disco Rotation
  • 7 dec Söndagscafé, Pizzoar
  • 13 dec Dj:Dave C, Calcutta Transfer
  • 14 dec Söndagscafé, Mårtens kapell
  • 20 dec Dj: Fabbe
  • 27 dec Dj: Disco-Rotation
  • 3 jan Dj: Fabbe
  • 10 jan Dj: L.Nilsson, Make Up
  • 17 jan Dj: Disco-Rotation
  • 21 jan Dj: L Fahlberg, The Blank
  • 24 jan Dj: Dave, Hansa Band
  • 28 jan Dj: Lasse, Sunshine
  • 31 jan Dj: Tommy
  • 7 feb Dj: L.Nilsson, Pictures
  • 14 feb Dj: Dave
  • 21 feb Dj: Fahlberg, Intermezzo
  • 28 feb Dj: Lasse
  • 4 mars Back Beat
  • 7 mars Dj: L.Nilsson, Ståålfågel
  • 14 mars Dj: Disco-Rotation
  • 21 mars Dj: Martin , Rasta Hunden
  • 28 mars Dj: Dave
  • 4 april Dj: L Nilsson, Make Up
  • 11 april Dj: Disco-Rotation
  • 18 april Objekt
  • 25 april Dj: Fabbe, Savannah
  • 2 maj Dj: L.Nilsson, Strike
  • 9 maj Dj: Disco-Rotation
  • 5 sep Dj: Josef Gabronski
  • 12 sep Dj: Lasse
  • 19 sep Dj: Mike Gnockson
  • 26 sep Dj: Fabbe, Savannah
  • 3 okt Dj: Dave
  • 10 okt Dj: Mats G
  • 17 okt Dj: MRG Disco
  • 24 okt Dj: L Nilsson, Tottas Band
  • 31 okt Dj: Jan Å Persson
  • 7 nov Dj: Jock Ahlqvist
  • 8 nov Magnus Lindberg
  • 14 nov Dj: Disco-Rotation
  • 21 nov Dj: L.Nilsson, Alien Beat
  • 5 dec Dj: Dave.C.
  • 12 dec Dj: 20 centery Disco
  • 19 dec Dj: Disco Rotation
  • 30 dec Dj: Lars Fahlberg
  • 13 mars Dj: Peter Besterman, Whispering Forest
  • 20 mars Dj: Lelle Mehler, Michel Rosta- Dance Abaret Show
  • 15-jan Dj: Disco Rotation, Jan Goldman Band
  • 22-jan Dj: Charlis Disco
  • 29-jan Dj: Lars Fahlberg
  • 12-feb Dj: Björn Thofte, Ivan and Balls
  • 19-feb Dj: Gunilla
  • 26-feb Dj: L.Telbrant, Beauty
  • 05-mars Dj: Far & Son Disco
  • 19-mars Dj: Micke Enoksson
  • 26-mars Dj: Hasse-Bysse, Rost
  • 02-april Dj: Lennart Nilsson, Brända Barn
  • 09-april Dj: Gunilla
  • 16-april Dj: Peter Besterman
  • 23-april Night Life Disco
  • 07-maj Dj: Disco Rotation, Rolfino
  • 17-sep Dj: L.Nilsson
  • 24-sep Dj: Micke E
  • 01-okt Dj: Disco Rotation
  • 15-okt Dj: Mattias
  • 22-okt Dj: Gunilla
  • 29-okt Dj: Niclas Lindberg, Dave & Mary Johnson
  • 05-nov Dj: Clärra Night Life Disco
  • 12-nov Dj: L.Nilsson
  • 19-nov Dj: Disco Rotation
  • 26-nov Dj: Mikael E
  • 03-dec Dj: Gunilla
  • 10-dec Dj: L Nilsson
  • 17-dec Dj: 20th Centry Disco
  • 04-jan Dj: Disco Rotation
  • 14-jan Dj: Mathias Hedwall
  • 21-jan Dj: Anders Westin
  • 28-jan Dj: Dave C
  • 04-feb Dj: Mats Summernight Disco
  • 11-feb Dj: Lennart Nilsson
  • 25-feb Dj: Björn Thofte
  • 03-mars Dj: Gunilla
  • 10-mars Dj: Dj: Disco Rotation
  • 17-mars Dj: Micke E
  • 24-mars Dj: Lennart Nilsson
  • 07-april Dj: Lars Fahlberg
  • 14-april Dj: Anders Melin
  • 21-april Dj: Dave C
  • 2 maj Dj: Lennart Nilsson, Strike
  • 31 aug In Vivo
  • 22-sep Dj: Lennart Nilsson, Skivutdelning
  • 29-sep Dj: Anders Westin, Skivutdelning Kiss
  • 06-okt Dj: Disco Rotation, Swedish Freestyle Dance tävling
  • 13-okt Dj: Anders Melin, Modevisning JC
  • 19 okt Torkel Tuva och hans bil
  • 20-okt Dj: Summernight Disco, Dans final
  • 27-okt Dj: Mattias Hedvall, Skivutdelning Style
  • 03-nov Dj: Fabbe, Marie Fredriksson & Lasse Lindbom
  • 10-nov Dj: Lena Mörtell
  • 24-nov Dj: Lennart Nilsson
  • 01-dec Dj: Micke Enoksson, Bananafton
  • 08-dec Dj: Lars Telbrant, Luciatåg
  • 12 dec Lucia rock Renegade, Ranshart, Micke Madsén – Hedbergska arr: Club Mysack
  • 14 dec Exodus
  • 15-dec Dj: Break Out Disco, Bodybuilding show Coxgym
  • 22-dec Dj: Disco Rotation
  • 05-jan Dj: Dj: Stardustr Discoteque
  • 09-feb Dj: Disco Rotation, Cosmic Rockers
  • 02-mars Dj: Lena Mörtell, Treat
  • 09-mars Dj: Disco Rotation
  • 23-mars Dj: 20th Centry Disco
  • 13-april Dj: Stardust
  • 20-april Dj: Fabbe, Dansuppvisning Kasta Loss
  • 27-april Dj: Sylverster
  • 04-maj Dj: Disco Rotation, Lasse Stenvall Sm vinnare i disco dans
  • 21-sep Dj: L Nilsson
  • 28-sep Dj: Sylvester, Skivutdelning
  • 05-okt Dj: Disco Rotation M.Pahlm
  • 12-okt Dj: LPB Disco
  • 19-okt Dj: 20th Centry Disco, Lollipops
  • 26-okt Dj: Lena Mörtell, Åke Erixon Trum show
  • 02-nov Dj: Lars Telbrant, Body building uppvisning Ego Hälsohus
  • 09-nov Dj: Enoc, Love & skivutdelning Shanghai
  • 16-nov Dj: Disco Rotation
  • 23-nov Dj: L.Nilsson, Paul Rein
  • 30-nov Dj:Cangaroo Club
  • 07-dec Dj: Amadeus
  • 14-dec Dj: LPB Disco, Luciatåg
  • 21-dec Dj: Sylverster, Clique
  • 28-dec Dj: Charlitz Disc

 

11-jan Dj: Mathias Hedvall, David & Mary dance show
18-jan Dj: Lars Fahlberg
25-jan Dj: Henrik, Les Camorys Magic Illusion show
01-feb Dj: Tommy Edstrand
08-feb Dj: Lars Telbrant
15-feb Dj: Lennart Nilsson
22-feb Dj: Roger Nyblom
08-mar Dj: Lars Fahlberg, Renegade
22-mar Dj: Rabbit Rock Mobile (Norges största mobila disco)
12-apr Dj: Dave C , Lili & Susie
19-apr Dj: MOE
26-apr Dj: Sylvester, Dans show Hela Baletten
03-maj Dj: Disco Rotation
20-sep Dj: Lennart Nilsson, skivutlottning Ugglas maxi/biljetter EUROPE
27-sep Dj: LPB Pro Disco, skivutlottning LP skivor
04-okt Dj: Lena Mörtell, skivutlottning LP skivor
11-okt Dj: 20th Centry Disco
18-okt Dj: Björn H
25-okt Dj: Sylvester, Trum show Åke Eriksson
01-nov Dj: Sound Light Rower Disco
08-nov Dj: Disco Rotation, uttagning till Mysack´s Lucia-86
15-nov Dj: LPB Pro Disco, Roulette
22-nov Dj: Dave C , Intac Fashion Show -86
25 nov Mikael Rickfors – Hedbergska arr: Club Mysack
29-nov Dj: Enoc, skivutlottning Paul Reins senaste
06-dec Dj: Lars Telbrant, Panache
13-dec Dj: Charliez Disco
20-dec Dj: Sylvester, The Congress

03-jan Dj: Fabbe
10-jan Dj: Boogie Man Per Andersson
17-jan Dj: Lena Mörtell
24-jan Dj: Lars Telbrant, Peter Rosendahl & Ingela Uni Cycle Show
31-jan Dj: Ulf Westman, Rolfino
07-feb Dj: 20th Centry Disco
14-feb Dj: Sylvester, överraskningar från Gul & Blå
21-feb Dj: Björn Höglund från 89,7 MHz, överraskningarnas afton
28-feb Dj: Lennart Nilsson, Lili & Susie
07-mar Dj: LPB
14-mar Dj: Enoc, Trum show Åke Eriksson
21-mar Dj: Disco Sound
04-apr Dj: Disco Celebration
11-apr Dj: Sylverster, Swatch Live/Dansshow i toppklass
18-apr Dj: HK Power
02-maj Dj: Disco Rotation
12-sep Dj: Sound Light Disco
19-sep Dj: Sylverster, överaskningar från Gul & Blå
26-sep Dj: 20th Centry Disco
03-okt Dj: Björn Edin, David & Mary Johnson Show
10-okt Dj: Disco Celebration
17-okt Dj: LPB
24-okt Dj: Dj: Enoc, Peter Rosendahl & Ingela Uni Cycle Show
31 okt Dj:Lena Mörtell
07-nov Dj: 20th Centry Disco, Rock show Aphrodite
14-nov Dj: Power Tower Claes Dahlström, skivutlottning från
Mistlur/Slick/EMI
21-nov Dj: Björn Höglund, Trumshow Åke Erixon/överraskningar
28-nov Dj: Henrik Olsson
09-dec Rocktävling Mysack rock: Whitness, The Cube, Mystery, Zaniness
12-dec Dj: Joakim S, Roulette/Luciatåg
19-dec Dj: Lena Mörtell

2 jan Dj: Fabbe
9 jan Dj: 20th Centry Disco
16 jan Dj: Henrik Olsson, Private dancer dansuppvisning
20 jan Rocktävling: Whitness, The Cube, Mystery, Zaniness
21 jan Dj: Fabbe, Samedi
23 jan Dj: LPB
28 jan Dj: Disco Rotation , Fashion Dandshow
30 jan Dj: Charliz B.Edin
6 feb Dj: Björn Höglund, överraskningar
11 feb Dj: Sylvester, Sveriges största danstävling Zingo in L.A
13 feb Dj: Sylvester, Luftgitarr uttagning till SM 1988
14 feb Dj: Cosmos
18 feb Dj: 20 th Century Disco, Boomfighting
27 feb Dj: Jockes, Dr Åkes Recept
1 mars Sportlovs extra Rockgrupperna , Air Bourne, The Slashasers
5 mars Dj: LPB
11 mars Dj: H.Olsson
12 mars Dj: Lena Mörtell
19 mars Dj: Cosmos Disco, Roulette signerar och säljer sin platta
26 mars Dj: Enoc, Skivutlottning Pernilla Wahlgren
1 april Dj: L:P:B Disco
2 april Dj: 20th Centry Disco
6 april Påskrock / Hedbergska arr: Club Mysack / Airbourne, Roulette,
Congress
9 april Dj: Björn Höglund, Modeshow från Moderna Tider
15 april Dj: Jocke S, Umeås vassaste dans show
16 april Dj: Henrik Olsson, ICABAJ Danshow
23 april Dj: HK Power
29 april Dj: Björn H
30 april Dj: Fabbe
6 maj Dj: Disco Rotation, skivutdelning Madonna / Holly Johnson
7 maj Dj: Disco Rotation
17 sep Dj: Sylvester
1 okt Dj: Björn Höglund, Trumshow Åke Eriksson
15 okt Dj: Henrik Olsson, Cover gals
22 okt Dj: Charliz Disco
12 nov Dj: Cosmos
19 nov Dj: Lena Mörtell, Sharp Skateboard show
26 nov Dj: Björn Höglund, P & B komiska akrobater
3 dec Dj: LPB Pro Disco, Milk Energi / Dans show Altira
17 dec Dj: Patrik & Adam från tv aidsgalan

Livescen: Air Bourne, The Slashasers, Åke Erixon
09-apr Dj: Gunilla
16-apr Dj: Peter Besterman
23-apr Night Life Disco
07-maj Dj: Disco Rotation, Rolfino
03-dec Dj: Gunilla
10-dec Dj: L.Nilsson

Livescen: Cover Gals, Samedi, Gustav Rock & Roll Band, Åke Erixon
21-jan Dj: Anders Westin
28-jan Dj: Dave C
04-feb Dj: Mats Summernight Disco
11-feb Dj: Lennert Nilsson
25-feb Dj: Björn Thofte
03-mar Dj: Gunilla

Livescen: Arlenes, Abdul backup Melodie Mc, Gustav Rock & Roll Band
10-mar Dj: Disco Rotation
24-mar Dj: Lennart Nilsson
07-apr Dj: Lars Fahlberg, Hela Baretten
14-apr Dj: Anders Melin
21-apr Dj: Dave C

Livescen: Melodie Mc / Abdul, Fredagsrock, Åke Eriksson, Brinkenstjärna,
Fredagsrock 8/11,
Fredagsrock 13/11,
Rocknight 29/11, Exalt, Azphyxya, Gryning, Monday Clock,
Fredagsrock 13 /12:

Livescen: Look Twice, Melodie Mc, Svullo, Mystery, Blommor & Bin

Livescen: REmon Def A.M, Refused, Lovebone, Melodie Mc, Nýthing, Treble ´n bass

Livescen: Look Twice, Bushman

Livescen: La Cream, Superscientfiku /magnifik, Me & the boys, Monk, Reemedeeh

Livescen: Superscientfiku, Breather, Reemedeeh

16 sep Dj: Eric, Dragons & utlottning av friplåtar
23 sep Dj: Little NiKe, utlottning av friplåtar
30 sep Dj: Dick, utlottning av friplåtar
7 okt Dj: Subir, utlottning av friplåtar
14 okt Dj: Dick, dansuppvisning Estet progr-Timrå
21 okt Dj: Tobbe, Shit
28 okt Dj: Gävle dj
4 nov Dj: Subir, Genie
11 nov Dj: Hermit , Darling kväll
18 nov Dj: Hermit , Smooth Complicity + Master of Illution Breakdance
25 nov Dj: Lasse, utlottning av Feven biljetter
2 dec Dj: Eric
9 dec Dj: Ante, Lucia tåg/Krönare – Emma Hoffman
16 dec Dj: Subir, Magdans show/utlott av Dragons affsich sign29
29 dec Dj: Hermit

DISCO

12 jan Dj: Little NiKe, Inkfish
19 jan Dj: Phacer , Garbo
26 jan Dj: She/Hermit, Bad Head
1 feb Orbit Rave, Dj: Jeppe / Inkfish
9 feb Dj: MatteB, Homosapion/Chris, The Collective Black´n White
16 feb Dj: Hermit
23 feb Dj: A.Melin, utlottning av biobiljetter
2 mars Dj: JayDee, Tema markerad
8 mars Rockfredag: Soak the sin, Gypsy sons of magic, Leif Karate, Marble
15 mars Punkkväll: Chimanserna
16 mars Dj: Chris & Enzyme
23 mars Dj: Little NiKe, Robotman
30 mars Dj: Subir, Brother Ash
6 april Dj: A Melin, Tema maskerad
12 april Rockfredag: Coverkväll
20 april Dj: MatteB
27 april Dj: Hermit , Opalen band
4 maj Dj: Avslutnings disco
22 sep DJ:MatteB , Vita Lögner / Cecilia Bergqvist
29 sep DJ: Jocks dj show
6 okt DJ: Martin
13 okt DJ: Mullan, utlottning av sign Markollio
20 okt DJ: Hermit, Nectronic
27 okt DJ: Pelle, Lilleman
3 nov DJ: MatteB, utlottning av sign Lilleman affisch
10 nov DJ: Haxx, Red Mecca
17 nov Dj: Phancer, utlottning av biobiljetter
24 nov Dj: Tunnan & Apel, 88 orna & S.O.R treffen/gävle
30 nov Domsaga Rock: Syster Birgers, BertSimonz, Psycho Poetry
8 dec Dj: Anders Melin
12 dec Lucia Rock: Sevenleaf, Disfigured Victims, Release
15 dec Dj: Subir, The Confusions
29 dec Dj: Eric, utlottning av cd album Markoolio

BAND

Bad Head
BertSimonz
Brother Ash
Chimanserna
Disgured Victims
Garbo
Gypsy sons of magic
Homosapion/Chris
Inkfish
Leif Karate
Lilleman
Marble
Nectronic
Psycho Poetry
Red Mecca
Release
Sevenleaf
Soak the sin
Syster Birgers
The Collective Black´n White
The Confusions

DISCO

21 sep Dj: JayDee ( Jonas)
28 sep Dj: Phaat (Henke.P)
5 okt Dj: Andreas Öhlén
19 okt Dj: Hermit (Linus E), Paul Tilly
26 okt DJ: JayDee
2 nov DJ: Matte B
9 nov DJ: Andreas Öhlén
16 nov DJ: Hermit
30 nov DJ: Eric
7 dec DJ: Andreas Öhlén
14 dec DJ: Hermit
21 dec DJ:Matte B

BAND

1 februari Orbit rave med Inkfish
1 mars Orbit rave Red Mecca
8 mars Marble, Leif Karate, Gypsy son of magic, Soak the sin
15 mars Punkkväll med: Chimpans
3 april Demovision: Anaesthetic, Skandera, Psycho Poetry, Phoenix Miller, Stefan Nordlander
5 april Orbit rave
19 april Chimpans, Slithering Gees, Brother Ach
3 maj Orbit rave, Inkfish, Anastetic
18 oktober No Emotions, This day
1 november Fright Night, Dystain, Hectorite, Highball
20 december Underground @ Domsaga

DISCO

29 sep Dj: MatteB, MIO
29 nov Dj: Jesper Salén/Onskan, festival m.m.

BAND

10 januari 3 band
31 januari Odd, Java, Homosapiens, Julie Ianghs no more, Realization
28 februari Underground på Domsaga IV
7 mars Demovision 6 band
14 mars Panik rock, Odd, Hasse flygare, Hectorite
28 mars Realization, Adefinite, Possibility, Rotte Apples
11 april Stereo Starboy, Spiralangne, Joe Juptiter
30 april P.S SVT på plats
2 maj Hundrunk, Skandera, Java
7 nov Post Play
12 dec Underground på Domsaga V: Odd, Discounected, Origin Y, Ignominees

BAND

Adrian & brudarna
Agent Apelsin
Black Bay
Buttsweat
Chaotic Imps
Crystal Phillips
Custer & Azeel
Disconnected
Syndrom
Disharmony
Dusty Boots
Fat Slow Generals
Hand it down
High´n Mighty
Hundrunk
Ingnis
Java
Joe Jupiter
Khaan
Lammoth
Mårten Lärka
N!xan
New Art
Noid
Noir
Northern Aggressesion
Odd
Pawéter
Pshycho Poetry
Real Art
Skandera
Solid Rock
Svalls Hardcore Punx
Takida
Tampong Svea
The Grand Opening
The Groove
The Groovies
The Scramblers
Werebane
When we fall
Whiplash
Vijaya
Virtual Socialy Projekt

BAND

12 dollars
A Definite Possibility
Ahemait
Antika Lik
Aristobratz
Arithmetica
Black Bay
Bree a Lecohn
Chaotic Imps
Circle
Corroded
Crystal Phillips
Disconnected
Driven
Dysdain
Elevendays
Enchained
Endow
Eye of mary
Hategod
Hight n´Mighty
Ignominees
Ingnis
Kraa
Marcus Thelander
& Maria Sundqvist
New Art
Odd
Origin Y
Phenomenal+Crew
Preblemia
Realization
She
Solid Rock
Stage Fright
The Radio Arts
Toto Teens
Tungviktarna
Unborn
Vackra Fröken
Whipläsh

BAND

12 Dollars
Alexandra Sollén
Anatomicalbone errchers
Angel no more
Antika Lik
April Divine (Bloody April)
Black Bay
Blem
Chaotic Omps
Custer Animaliztic
Double
Eye of Mary
Ful bil glad bil
Funkazaurus Rex
Goat Poacher
Karl Fredrik Jensen
Les Visitures
Martin Huss
Mustasch
Northen Gate
Odd
Old Sparky
Origin Y
Problemia
Protected
Realezation
Reason
Remain
Samson & son Teaching
Horation Hornblower
Skandera
Surain
Suspicious Leftovers
Sycamore
The Lincolns
The Vol
Tilt
Toto Teens
Tungviktarna
Tvivel Front
Tyred
Vackra Fröken
Veil

BAND

1, 2, 3, 4
12 Dollars
Angel No More
Arithmetica
BlackBay
BLEm
Broken Aris
C-Dogg
Cold Heart Myth
Corrosive Sweden
DirtyMobb
Face 2 Face
Fredrik Backlund
Funkazaurus Rex
G-Block
Hakim Bedziri
Henrik Ekdahl
Hellames
Herr Johansson
Isk
Kill my pig
Lobotomi
Mr Jack Marklar Politely
Nameless Soul
On the wall
Psykoz
RedrMurdeR
Rewerb
Rembar
Remedeeh
Sanity
Secret Holiday
Summerrock 07
Sycamore
Technical Kay_OH
The Boners
The Confusions
The Lost Couch
Tor-Tures
Trigger Bombs
Tvivelfront

BAND

12 Dollars
Aim for Attention
All In
Angel no more
Another Side
Aris
Black Bay
Black Night
Blood Bane
Broberz
Circus Of Arctica
Cynical Hatred
Death in Future
Demon
Demon Tools
Det vet du
Dignity
DixxxDirty
EarthDomino
Edström & Backlund
Erik & Ann
FunBroken
Heart Surgery
Hakim & co
Majestic´s
Mushroom people
NightBlack
No Reply
Norrskrammel lilla scen
Odd Company
Paincraze
Ragdolls
Remouable Parts Soul Decay
Removable Parts
Rewerb
Righteous mind of a monkey
Second hand Rumours
Secret Holiday
Sirebrini Skotch
Static 25
Stefan Nordlander
Sternbergs
Subjugator
Surain
SurgeryHeart
Summerrock 08
SwedenCorrosive
Tools
Tor-Turez
Tvivel Front
Viktorys
Wano
Wing Wood

BAND

200 Procent
A Day to Remember
A new way to avour
Allstar heroes
Anacondah
Another side
Ashes of karma
Black bay
Black Hole
Bloodthumb
Bulletsize
Checkpoint charlie
Cynical Hatred
Dahlberg
Degeneration
Dignity
Driven
Echoes of Dawn
Edacious
Edström & Backlund
Fifth element
Grand nation
Harleqeen
Ida Mullaart
Incinerate
Indian sunburn
KalleNinja
Legium
Linn Flodén
Mc GaDeth
New Ethic
Ragdolls
Rewerb
Righteous mind of a monkey
Secret Holiday
Subjugator
SummerRock 09
Taion Shi
The Viktorys
Tvivelfront
Up the chimney
Weird Construction

BAND

3/6 Confusions
300 kg Övervikt
A new way to flavour
ALx and the Anacondahs
Amanda Håkansson
Anacondah
Anacondah
Banana Armor
Black Bay
Bloodthumb
Broken Aris
Degeneration
Echoes of Dawn
Edström
Elsa Sjögren
EMG
Forgotten Cenotaph
Four Wheels
Geisteskrank
Hand Some Fejz
Harleqeen
Hazel Crow
Hematolagnia
KHK
High Fives
Ida Mullaart
IDEZ
Indian Sunburn
Jonas Jansson
Kokain Cowboys
Linn Flodén
Linn Margareta & Theodor Andersson
Linus Öhman
Mötley `n` Roses
Nasty North
Nitro Express
Oh dear Clementine
Puried Insanity
Running with chainsaws
Saints of Corpulence
Seremedy
Seventribe
Square Inch
The Kristet Utseende
The Moby Dicks
Thomas Björling
Yellow rat bastards

domsaga2010
2010 – Domsaga Musikhus

Under hösten 2010 får Domsaga en ny inriktning på sin verksamhet. Fritidsgårdsverksamheten försvinner och målgruppen höjs till gymnasieungdom och äldre. Domsaga Musikhus blir nu ett bemannat musikhus som drivs av Sundsvalls Kommun, i samarbete med studieförbunden Bilda, Sensus, Studiefrämjandet och Vuxenskolan.  Till Domsaga Musikhus är man alltid välkommen, vare sig man vill repa eller behöver hjälp med sitt instrument, om man har frågor om musik, ljud, ljus, arrangemang, eller om man bara vill komma och hänga en stund med andra musikintresserade människor. Livekonserterna fortsätter (Live@Domsaga) som vanligt och studieförbunden arrangerar olika clinics/worshop.

Band som har spelat på Domsaga Musikhus 2010 och framåt

6fits
Aeon
All Rumours Are True
Anacondah
Anephilim
Angel No More
Atropa Belladonna
Banana Armor
Barnbarnen
Baslar
Benefits of Genocide
Black Creed
Black Rain
Blitzkrieg Blues
Bloodless Creation
BloodThumb
Broder Tukt
Csar
Deathbreed
Decomposed
Draugr
Easylaid
EMG
Fools Vision
Försvarsmakten
Four Wheels
GBOF
Grand Slap Strutters
Gunstruck
Hadeium
Hazel Crow
Hollow Hate
Innerwrath
Jackhammer
Justin Case
Kokain Cowboys
Kreon
Lovevind
Mange Myt
Meadows End
MEPHORASH
Modern World
Moonshine Avenue
Nitro Express
Normalize
Piston
Plector
Projekt Underground
Rännstensorkestern
Roadcrew
Saigon Palace
Saints of Corpulence
Seremedy
South & Maine
SOUTHPAW
Spoon Shi
Stöd hjul
Supersci vs. Nordiska Kammarensemblen
Support: Dj Sandstrom
Sveriges Kompani

A new way to flavour
Adrenaline
Another Side
Another Child
Atomic Age
Attempted Reality
Axel Hedenström
Band of Music
Breezer
Black Creed
Blitz Blues
Christian Cuadra & Peter Bonde
Clouded Mass
Corpse of Gabriel
Destruction Orchestra
Division Hate
Drop Death
Easylaid
Four Wheels
GBOF
G-Force
Grans Slap Strutters
Great Until You
Jackhammer
Kennth Silferråsen
Kreon
Lovevind
Machine Heart
Memories From The Past
Modern Racket
Modern World
Monoscream
Mortalicum
N.B.T
Roadcrew
Shade
Solid Sound
Stay Don´t Run Away
Swedish Borderline
Skum Tomte
Switcher
Tres Madeiras
Timeless Youth
The Litsos
The Timez
Trakdor

Abram Cove
Arvid Arrhult
Atomic Age
Banana Armor
Band of Music
Barnbidraget
Basil
Blitzkrieg Blues
Bursting Veins
Bordura
Birds got blues
Carro & Marcus
Children of Junsele
Cutting The Opposite
Disconnect
Dj Dig It
Drop Death
Ella Bromeé
Ellinore Holmer
Emmy Asklöf
Erik & Paulina
Erik Kankainen
Frida E
Fjor
Four Wheels
Grans Slap Strutters
Great Until You
Hårdplast
Iron Core
Its not lupus
Jonas Bergmansson
Johanna Sjölund
Josefin & Oscar
Julia & Ella
Katter med klös
KC
Keffrots
Kung Knas
Kenneth Silveråsen
Linn Coox
Linn
Lina & Simon
Ludde Maero
Messenger
Merlin
My Bergvik
Minimalopra
Monoscream
Nocturnal Furor
Of Empathy
Oh Brother
Pearl of major
Rage Suppression
Reverse Reality
Romelia Sjödin
Rännstensorkestern
Sania
Sania & Emilia
Sharp Luck
Supersci
SH
Susanna Nilsson
Sundsvalls kulturskola3 st Källarband
Swidish Bordeline
The Moving
The Productivity
Tornados
Van Gogh´s
Vargavinter
Viola Matsson
Wisefield
Zpeedfreak
Östersunds kulturskola 3 st Källarband

Angelic Deceptions
Anoj
Arnie Mac
Beyond Wonderland
Birds got blues
Black `n Out
Blitzkrieg Blues
Blomma
Bordura
Cake Stain´d
Cupcake Crew
Death By Avknipsare
Defueld
Demyrah
Det stora barriärrevet
Disconnect
Dj Dig It
Dj P. Pettersson
DJM
DMC
Dr. Acetone
Ellinore Holmer
Erik & Paulina
Folkmord
Four Wheels
Freddyflex
Freedom Island
Frida E
Funkmeister und der autokopterz
Gottfrid Norberg Waxin
Great Until You
Gurkhatarhatarna
Hadeium
HighWhatever
In This Light
Insincerity
Its Not Lupus
Jackhammer
Johanna Sjölund
Jonas Bergmansson
Kaktus
Kaktus
Kefrots
Kenneth Silveråsen
Killing Felicity
Know name
Kung Knas
Lina
Linn Coox
Lourdes Malinao
Ludde Matero
Marrielle och Skrotet
Mattero
Memorize
Mephorash
Merlin
Mindless Monday
Morning Glory
Mr Davidson.com
My Bergvik
No seasons
Nocturnal Furor
Of Empathy
Oh Brother
Polki & Kaospåsen
Random Agnostic
Ratatosk
Romelia Sjödin
Rubber Soul
Saidera
Sciamachy
Sejjl
SH
Stereo Divine
Shemir Quni
Skegg Eklektro
Something Else
Stora Krom
Swedish Borderline
Sweet Children
Switcher
The Amplied Mojos
Tjyvnästet
Tobias Nilsson
Tornados
Trakdor
Unlimited Dancecrew
Vargavinter
Voices of Vengance
Words Left Unspoken
Words Left Unspoken
Zephyr

All Hell Within
Avoid
Beyond Wonderland
Blomma
Booze member
Carlito
Disconnect
Drummeldjuret
Electric Feel Good
Emmy & Samuel
Escape Route
Escape Route
Four Wheels
From The Hollow
Gråzon
Guds kukar
Gunstruck
Göte
Haywire
Hårdgnissel
Jacksons Parade
Joakim Nordlander
Jonas & David Bergmansson
Kajsa Selin
Kevin & Tom
Klara Li
Lina & Amanda
Lina Fransson Norberg
Lourdes
Matti & Samuel
Mephorash
Modi
Moonshine Avenue
MrDavidsson
Nocturnal Furor
Nordiska Blåsarkvintetten
Of Empathy
Ofermod
Oh Brother
Oktobervind
Orcus
Random Agnostic
Reaction
Redwood Sundown
Romelia
Saideria
Sam
Scumbag
Second Origin
Seeing Through
Senate of Prevail
Shoestrings
Skaderns gymnasie 10 akter
Switcher
The Uncharted
Tobias Sundmark
Velvet In Sane
Voices Of Vengeance
Voodus
Yawama

All Hell Within
Ant i Mute
BatAAr
Black bird
Bottnarna
Coming Of Age
Corrosive Sweden
Dark Reflection
Dropvision
Duon
Exogenous
From The Hollow
Göran & Linus
Guds kukar
Hårdgnissel
Industrial Menace
Inget_namn
Jaernslag
Jordskred
K.M.A
Kinship
Klaerbo
Klara Li
Kthulhu
Land of Trees
Last Wish
Lina Fransson
Lovevind
Martin Almqvist
Militia
Moonshine Avenue
Nocturnal Furor
Norrläningar med Attityd
Orrspel
Reaction
Reparture
Rubber band
Scumbag
Shoestrings
Simon& Erik
Siri Holm
Skvaderns gymnasie 15 akter
Social Pretender
Tobias Sundmark
Total Aggression
Tribe Friday
Valpar utan tassar
Vi är inget tjejband
Vild Sak
Voices of Vengance
Without Fan(s)
Weekend Riots

A Choir of Ghosts
Accidentals
Amanda Cederbarg
Bad Medicine
Badhuset
Blue Khan
Bordura
Bottnarna
Bullshit
Corrosive Sweden
Daley Hart
Dark Reflection
Death Injected Black Metal
Dropvision
Du&Jag
Exploding barbies
Gaute
Gunstruck
Hajregn
Hårdgnissel
Inget Namn
Jordgubbarna
Keffrots
Klaebölund
Klaerbo
Klara Li
Kvartetten
Klara Li, Erik & Annie
Lillans favoriter
Liquid Lilly
Lovevind
Lovevind And Friends
Truls Grafström
Martin G
Militia
Moonshine Avenue
Nocean
Pistols and tulpaner
Psychedelic Bananas
Psykadelic Banana orchestra
Reaction
Retrospectors
Romelia
Rubber Soul
Running Cooper
Second Origin
Seeing Through
Shiver
Slender Pale
Social Pretender
Soe & Erik
Sven-Holer Rosenvinge
SWITCHER (Band,Sweden)
Toru 􀤔􀎔
Trembling Giant
Tres Jamigos
Tribe Friday
Voices of Vengeance

Amanda Cederberg
Badhuset
Bordura
Broken Aris
Bullshit
Dark Reflection
DB Cruz
Death Injected Black Metal
Deathheim
Dropvision
Du & Jag
Equinox
Erik H
Fioel
GUNSTRUCK
Hajregn
Hårdgnissel
Inferno
Jonathan Sandgren
Kadre
Linus Östlund
Maitraiders
Martin G
Macabre Decay
Militia
Mira Berglund
Nocean
Panetoz
Petra Vincula
Project X
Prudence
Psychedelic Bananas
Rain
Reaction
Romelia
Saturn Four
Slender Pale
Starlight
Statsensemblen
Stone Dragons
Stranger Danger
Taurus
The Jimmy creams Experience
Tillnyktrings enheten
Tornado Tib
Toru 􀤔􀎔
William Hultqvist