Historia

sodraallen
1968-1978 – Club Mysack (Centrumgården) Landsvägsallén

Allt började 1968 då en fritidsgård (Centrumgården) öppnades i de gamla stuverilokalerna på Landsvägsallén, i byggnaden som idag du ser intill (norr om) Hamburgebaren Max, och där föddes det som idag nästan är synonymt med ordet ”disco” i staden nämligen Club Mysack.

Klubben var då Sveriges första kommunala diskotek som var anpassad efter ungdomarnas önskemål. Verksamheten riktade sig i först hand till föreningslösa ungdomar från 17 år och uppåt. Diskotek två-tre kvällar i veckan, vanlig gårdsverksamhet likaså. Men den yngre publiken från tretton år fick också sin behov tillfredsställda. Med tiden blev åldersfördelningen uttänjd, till att gälla alla åldrar från 13 och uppåt alla öppna dagar. Club Mysack – Centrumgården har ofta varit i hetluften. Debatterna har varit vilda i många fall. Inte alla har varit så glada åt verksamheten. Nykterhetens vara eller inte vara har varit ett ämne, åldersgränserna en annan. Och vem kommer väl inte ihåg den motorburna ungdomens krav på en egen motorgård?

I tio år frodades musiken och dansen på Landsvägsallén i Sundsvall, tills beslutet togs att flytta på verksamheten till Domsaga med hänvisning till slutförandet av E4-bygget.

Livemusik

Exempel på liveband som har spelat på Club Mysack fram till våren 1978:
Teddy Pepz orkester, Jonny Cutz, Gunnar Lindgrens Opposite Corner, High Brass, Hasse Germans orkester, Pete Proud, Hoods, Fire Mode Show, Puss & Kram, Blues Extension, Mad Kings, Al Sharp & his Funky Flames, Six – pack, Tears, Questions, Martezuna, John Sold, Hurriganes, Hepstars, The Boppers, Funky Team , Lalla Hansson, Lollipops, Hawk, Hans Majonäs Kung, Suitide, Leffe  Carlsson & Happy Days Rock´n roll, Jerry Williams & Road Work, Big Brother, Lena Nyman – Rune Andersson & Berndt Egerblad, Limmie Funk LTD,  Basse Wickman, KungSune, Grus i dojan, MRG – Siraks Enterprise, Why not, Cherryföret, Dust, Woody, Zambandet, Bernie, Rockfeber, Scafell Pike, Niklas Lindblad, Gösta Lindholm, Scafell & Marie Bergman, Shabby Tiger, Astrix, Iggesundsgänget, Bärners, Twings, Sweet Stardust, Pugh & Rainrocks, Gummibandet f.d HepStars, Ola Magnell, Svedala…

Discjockeys

Vilka DJ har vänt plattor på Club Mysack fram till våren 1978?
Conny Eklund, Mr Lee Leeroy, Rolf Sandgren, Bengt Skarin, Micael Boestam, Solo Kirppo, Kjell, Lars, Tom, Blues Extension, Loco Motion, Pebbles, André från P3 Midnight hour, Jan-Inge, André Lahovary Zlar – Stockholms bästa DJ, Sylvester, Thomas Hagström, Åke Candell, Lasse Steen, Alf, Martin Cramer, Janne, Bill Bohlin, Peo Ottosson, Kalle, Gejja & Nilsson, Leif Nilsson, J-O Bredberg, Brädan, Christer Backlund, Micke Z, Acke W, Mathz Jemberg, Genberg, Ulf Elfving, Anders Krantz, Staffan Schmidt, Artur Ringart, Mikael Bedrup, Björn Tofte, Jimmy Black, Råger Måår, Bitte Söderberg, Jan Ellerås Sv-Radio Göteborg, Tomas Nagornoff, Lelle Fjällman, Dave Hunter, Jan Pahlm, Discomaskinen…

När spelade de?


23 nov Dj: Conny Eklund
29 nov Dj: Mr Lee Leeroy – London
30 nov Dj: Mr Lee Leeroy – London
6 dec Modeshow med disco inslag
7 dec Dj: Rolf Sandgren – Stockholm
14 dec DJ: Bengt Skarin
19 dec Discoteque dans – uppvisning av Rune Bergströms dansskola
21 dec orkester – Teddy Pepz orkester
22 dec Discoteque show- Kjell Karlberg & PA Holmgren
28 dec Dj: Micael
31 dec Dj: Conny Eklund, Peinuts & Sörmlands Frasse och Åke Candell

4 jan Discoteque med Disckjockey final
5 jan Jonny Cutz orkester
8 jan Discoteque
11 jan Dj: Solo Kirppo
18 jan Dj: Michael
19 jan Dj: Bengt
23 jan Jazzkväll med Gunnar Lindgrens Opposite Corner
25 jan Dj: Discoteque-dans
26 jan Dj: Kjell
29 jan Dj: Michael
1 feb Dj: Kjelle & Pelle
8 feb Ungdomsdans med High Brass
15 feb Discoteque
16 feb Discoteque
22 feb Dj: Lars
23 feb DJ: Tom
27 feb Jazzclub startas
1 mars Discoteque – show samt Loco-Motions samt Jan Sundins en mans show
2 mars Kul Lov Final – Hasse Germans orkester
8 mars Dans med Benny Showtet
12 mars Dj: Blues Extension
15 mars Dj: Loco Motion, Pete Proud
22 mars Dj: Kjell, Dans till Stokholms bandet Hoods
19 april Discoteque med Pebbles, Pop-Soul-Blues till Fire Mode Show
26 april Soul och Pop till Pools – Gävle
30 april Discoteque med Pebbles, Popdans till Mad Kings
2 maj Pop-Soul-Blues till Fire
3 maj Dj: Conny Eklund – Stockholm
4 maj Dj: Conny Eklund – Stockholm
10 maj Dj: Kjelle & Pelle, Puss & Kram
14 maj Dj: Discoteque André från P3 Midnight hour
17 maj Dj: Micael
4 juni Jazz – The Modern Sounds Quartet
18 aug Dans Mad Kings
20 aug Dj: Micael
3 sep Dj: Mice
5 sep Blues Extension
6 sep Dj: Discotek-show med Jan-Inge
10 sep Dj: Dj: Mice
13 sep Dj: Discoshow med Pepples
19 sep Popdans med Mad Kings
20 sep Dj: André Lahovary Zlar – Stholms bästa dj
27 sep Dj: Micael
1 okt Dj: André Lahovary
4 okt Dj: Micael
11 okt Dj: Miccel
15 okt Dj: Sylvester disco – Lars Stålnacke
17 okt Mad Kings
18 okt Dj: Thomas Hagström
22 okt Dj: Åke Candell
25 okt Dj: Micael
29 okt Al Sharp & his Funky Flames
31 okt Baloo orkester
8 nov Dj: Micael
12 nov Dj: André Lahowory
27 nov Dj: Lasse Steens disco show
28 nov Mad Kings
29 nov Dj: Alf , Six – pack
3 dec Proud People
6 dec Dj: Tom Nylander
6 dec Fruit orkester
10 dec Dj: Sylvester disco – Lars Stålnacke
20 dec Dj: Tom Nylander + Dj: Micael Boestam, Brooklyn Myer

3 jan Dj: Micael
5 jan Dj: Micael, Six pack for a quarter pienic
10 jan Dj: Tom
17 jan Dj: Martin Cramer
24 jan Dj: Micael, Blues Extension
31 jan Dj: Micael
7 feb Dj: Lars Stålnacke
14 feb Dj: Micael, Proud People
21 feb Dj: Tom Nylander, Ewert Ljusberg + Truch orkester
4 mars Dj: Lars Stålnacke
7 mars Dj: André Lahowary
11 mars Dj: Thomas Hagström
14 mars Dj: Tom Nylander
18 mars Dj: Micael
21 mars New Generation
25-26 mars Dj: Micael, Beat Stones
1 april Dj: Micael Boestam
4 april Dj: Sylvester disco – Lars Stålnacke, Balou orkester
8 april Dj: Micael
11 april Dj: Micael Boestam, Brooklyn Myer
17 april Dj: Micael
18 april Dj: Tom, Los Condos
22 april Dj: Micael
25 april Dj: Micael, Peanutz orkester
29 april Dj: Tom
30 april Dj: Micael
2 maj Dj: Micael
6 maj Dj: Micael
9 maj Dj: Tom, All there blues
13 maj Dj: Micael
15 maj Dj: Micael, Colins pruce band
2 sep Dj: Micael
9 sep Dj: Micael
12 sep Dj: Micael, Mad King
16 sep Dj: Micael
19 sep Dj: Tom, Henrijks
23 sep Dj: Micael
30 sep Dj: Micael
3 okt Dj: Thomas Hagström
7 okt Dj: Miccel
10 okt Dj: Lars Stålnacke
14 okt Dj: Lars Stålnacke
17 okt Dj: Lars Stålnacke
4 nov Dj: Micael Boestam
7 nov Dj: Micael Boestam, Urban Hoden – Un.known
11 nov Dj: Micael Boestam
14 nov Dj: Sylverster – Lars Stålnacke, Upside Down
21 nov Dj: Micael Boestam
25 nov Dj: Micael Boestam
28 nov Dj: Micael Boestam
15 dec Dj: Thomas Hagström + Dj: Micael Boestam
16 dec Dj: Micael Boestam

6 jan Dj: Micael Boestam
9 jan Dj: Jan – E Olsson
13 jan Dj: Jan – E Olsson
16 jan Dj: Tomas
20 jan Dj: Tomas
23 jan Dj: Janne
28 jan Dj: Janne
30 jan Dj: Thomas
3 feb Dj: Thomas
6 feb Dj: Janne
10 feb Dj: Thomas Hagström och Dj: Thomas N
13 feb Dj: Thomas
17 feb Dj: Thomas
24 feb Dj: Janne + Dj: Micael
27 feb Dj: Thomas
3 mars Dj: Thomas
6 mars Dj: Janne
10 mars Dj: Janne
17 mars Dj: Janne
20 mars Dj: Janne
24 mars Dj: Janne
27 mars Dj: Thomas
31 mars Dj: Thomas
3 april Dj: Janne
7 april Dj: Thomas
17 april Dj: Janne
21 april Dj: Janne
23 sep Dj: Bill Bohlin
24 april Dj: Thomas
29 april Dj: Thomas
22 sep Dj: Thomas
2 okt Dj:Thomas
6 okt Dj: Peo Ottosson + Dj:Thomas
7 okt Trubadur: Bill Bohlin
9 okt Dj:Thomas
13 okt Dj:Thomas
15 okt Dj:Thomas
20 okt Dj: Kalle
23 okt Dj: Kalle
27 okt Dj:Thomas
28 okt Trubadur: Bill Bohlin
30 okt Dj:Thomas
3 nov Dj: Kalle
6 nov Dj: Kalle
10 nov Dj Kalle
13 nov Dj: Kalle
17 nov Dj: Kalle
20 nov Dj: Kalle
24 nov Dj: Kalle
27 nov Dj: Kalle
21 nov Bill Bohlin
1 dec Dj: Kalle
2 dec Bill Bohlin
4 dec Dj: Kalle
8 dec Dj: Kalle
9 dec Bill Bohlin
11 dec Dj: Kalle
15 dec Dj: Kalle
18 dec Dj: Kalle
22 dec Dj: Kalle, Bill Bohlin

5 jan Dj: Kalle
8 jan Dj: Kalle
15 jan Dj: Kalle
19 jan Dj: Kalle
22 jan Dj: Geja
26 jan Dj: Kalle
27 jan Roy & Larry
29 jan Dj: Kalle
3 feb Bill Bohlin
5 feb Dj: Kalle
10 feb Bill Bohlin, Life och Stockholm
12 feb Dj: Geja
17 feb Bill Bohlin
24 feb Bill Bohlin
4 mars Dj: Kalle
8 mars Dj: Kalle
11 mars Dj: Gejja
16 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
18 mars Dj: ”Nisse” Leif Nilsson
19 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
23 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
26 mars Dj: Kalle + Dj: Gejja & Nilsson
5 april Dj: Leif Nilsson
8 april Dj: Leif Nilsson
11 april Westberlins & son
12 april Dj: Leif Nilsson
15 april Dj: Thomas Hagström
19 april Dj: Leif Nilsson
22 april Dj: Peo Ottosson, Uppåt väggarna orkester
26 april Dj: Bredberg
29 april Dj: Nilsson, Tears orkester
6 sep Dj: ”Nisse” Leif Nilsson
9 sep Dj: J-O Bredberg
13 sep Dj: J-O Bredberg
16 sep Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
20 sep Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
23 sep Dj: Jan – Olof Bredberg
27 sep Dj: Jan – Olof Bredberg
29 sep Trubadur: Bill Bohlin
30 sep Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
4 okt Dj: Leif Nilsson (”Nisse”)
7 okt Dj: J-O Bredberg
11 okt Dj: J-O Bredberg
18 okt Dj: Leif Nilsson
21 okt Dj: J-O Bredberg
25 okt Dj: J-O Bredberg
28 okt Dj Leif Nilsson
1 nov Dj: Leif Nilsson
4 nov Dj: J-O Bredberg
8 nov Dj: J-O Bredberg
11 nov Dj: Thomas Hagström
15 nov Dj: Leif Nilsson
18 nov Dj: J-O Bredberg
22 nov Dj: Brädan
25 nov Dj: Leif Nilsson
29 nov Dj: Leif Nilsson
2 dec Dj: J-O Bredberg
9 dec Dj: André Lahovary
16 dec Dj: J-O Bredberg + Dj: Leif Nilsson
20 dec Dj: J-O Bredberg + Dj: Leif Nilsson

6 jan Dj: Leif Nilsson
13 jan Dj: J-O Bredberg
20 jan Dj: Leif Nilsson
27 jan Dj: J-O Bredberg
17 feb Dj: Leif Nilsson
3 mars Dj: Leif Nilsson
10 mars Dj: J-O Bredberg
22 mars Dj: Leif Nilsson
7 april Dj: Solo Kirppo
21 april Dj: J-O Bredberg
5 maj Dj: J-O Bredberg
12 maj Dj: J-O Bredberg + Dj: Leif Nilsson
19 maj Dj: Christer Backlund
8 sep Dj: J-O Bredberg
22 sep Dj: J-O Bredberg
29 sep Dj: J-O Bredberg
6 okt Dj: Micke Z
13 okt Dj: J-O Bredberg
20 okt Dj: Micke Z
27 okt Dj: J-O Bredberg
3 nov Dj: Micke Zetterberg
10 nov Dj: J-O Bredberg
17 nov Dj: Micke Z
24 nov Dj: J-O Bredberg
8 dec Orkester Pour Roses

5 jan Dj: J-O Bredberg
12 jan Dj: Micky
19 jan Dj: Anders Pettersson
26 jan Dj: J-O Bredberg
9 feb Dj: Micky Zettabeg
16 feb Dj: J-O Bredberg
17 feb Bill Bohlin
23 feb Dj: Micke Zetterberg, Questions orkester
2 mars Dj: J-O Bredberg, Isa advent orkester
9 mars Dj: Micky Zetterberg
16 mars Dj: Micky Zetterberg
23 mars Dj: J-O Bredberg, Tears orkester
30 mars Dj: J-O Bredberg
6 april Dj: J-O Bredberg
31 april Dj: Nyman (4 st)
7 sep Dj: J-O Bredberg
14 sep Dj: Micky Zetterberg
21 sep Dj: J-O Bredberg, Orkester John Sold
28 sep DJ:
12 okt Dj: Acke W, Orkester Martezuna
19 okt Dj: J-O Bredberg
26 okt Dj: Micky Zetterberg
30 okt Dj: J-O Bredberg
2 nov Dj: J-O Bredberg
9 nov Dj: Micky Zetterberg
16 nov Dj: J-O Bredberg
30 nov Dj: Micky Zetterberg
7 dec Dj: J-O Bredberg
14 dec
21 dec Dj: Micky Zetterberg

4 jan Dj: J-O Bredberg
11 jan Dj: J-O Bredberg
25 jan Dj: Micky Zetterberg
1 feb Dj: Micky Zetterberg
8 feb Dj: J-O Bredberg
15 feb Dj: Micky Zetterberg
22 feb Dj: Mathz Jemberg
1 mars Dj: J-O Bredberg
8 mars Dj: Genberg
15 mars Dj: J-O Bredberg
22 mars Dj: Genberg
30 mars Dj: J-O Bredberg

Sep, okt MRG – Siraks Enterprise
Okt Larså
Okt Why not
Okt Far och son
Nov Cherryföret
Nov Dust
Nov Woody
Nov Hawk
Nov Roger Lind
Nov Zambandet
Nov Tears
Nov Bernie
30 Nov Dj: Ulf Elfving, Rockfeber
5 dec Dj: Anders Krantz

21 jan Dj: Råger Måår
29 jan Dj: Bitte Söderberg, Lollipops
16 april Dj: Ulf Elving
23 april Dj: Bitte Söderberg
24 april Twings
7 maj Dj: Jan Ellerås Sv Radio Göteborg
19 aug Hurriganes, Revanch & Tears –Hedbergska arr: Club Mysack
27 aug Dj: Ulf Elving, Tears
3 sep Dj: Mikael Bedrup
10 sep Dj: Staffan Schmidt
12 sep Gammeldans – Hägglund & Nordgaard
17 sep Dj: Artur Ringart
24 sep Dj: Staffan Schmidt, Puss & Kram
1 okt Dj: Mikael Bedrup, Grottgruppen
8 okt Dj: Martin & Göran
15 okt Dj: Staffan Schmidt
20 okt Gösta Lindholm, Scafell & Marie Bergman –Hedbergska arr: Club Mysack
22 okt Dj: Artur Ringart, Reminders
5 nov Dj: Staffan Schmidt från Sveriges radio/tv
19 nov Dj: Råger Määr, Gummibandet f.d HepStars
26 nov Dj:Jimmy Black, The Boppers med Oldies But Goodies –
27 nov Gammeldans – Tunakvartetten
3 dec Dj: Råger Määr, Leffe Carlsson & Happy Days Rock´n roll show
4 dec Pugh & Rainrocks –Hedbergska arr: Club Mysack
7 dec Dj: Mats & Anders, The Boppers med Oldies But Goodies
8 dec Gammeldans – Sven Eriksson Orkester
10 dec Dj: Staffan Schmidt från Sveriges radio/tv, Funky Team
11 dec Gammeldans – Gillekvartetten
17 dec Dj: Tomas Nagornoff, Sven Täckes (DS) Isolerings Band
20 dec Astrix
27 dec Bärners

7 jan Dj: Mats & Anders, The Boppers med Oldies But Goodies
14 jan Dj: Anders Jansson fr. Stlm, Big Brother från england
21 jan Dj: Roger Lind, Jerry Williams & Road Work
22 jan Gammeldans – Bosses Trio
23 jan Lena Nyman, Rune Andersson & Berndt Egerblad – Sundsvalls Teater arr Club Mysack
28 jan Dj: Gunnar Jansson
4 feb Dj: Björn Tofte
5 feb Gammeldans – Gillekvartetten
11 feb Dj: Jimmy Black, Limmie Funk LTD england
18 feb Dj: Ulf Elfving, Basse Wickman
25 feb Dj: Roger Lind, The Boppers
4 mars Dj: Tomas Nagornoff
11 mars Dj: Jimmy Black, KungSune
25 mars Dj: Roger Lind
1 april Dj: Jan Pahlm
8 april Dj: Birgitta Söderberg
11 april Ola Magnell
15 april Dj: Discomaskinen, Grus i dojan
22 april Dj: Tomas Nagornoff
29 april Dj: Roger Lind, The Boppers
6 maj Dj: Göran Höglund
13 maj Dj: Bitte, Big Brother
20 maj Svedala
27 maj Dj: Roger Lind
madkings
Mad Kings
Shabby Tiger
Shabby Tiger
AlSharp
Al Sharp
Hepstars
Hep Stars
roadwork
Jerry Williams
boppers
The Boppers
hurriganes
Hurriganes
Ulf Elfving
Ulf Elfving

 

mysack
1978-2010. Club Mysack 
(Centrumgården) & Domsaga, Västra allén

Mysackelefant-80Domsaga som byggnad uppfördes 1913 och invigdes i januari 1914, som påföljd av sammanslagningen av tingslagen Torp, Tuna och Selånger. Dessa tre tingslag bildade Medelpads Västra Domsaga och ett nytt tingshus behövdes. Tingshuset brukades sedan fram till 1964 då Stadsbyggnadskontoret tog över fastigheten för sin verksamhet.

1978 gick flyttlasset från Landsvägsallén till Domsaga på Västra allén 13. En del renoveringar behövdes innan man man 1979 inviger den nya lokalen. Invigningen sker med pompa och ståt när Sveriges Television finns på plats för att dokumentera händelsen. På scenen fanns lokala band plus huvudnumret med de då enormt populära ”The Boppers”.

Levande musik har alltid varit en del av husets verksamhet, ända från sedan starten 1968 på Centrumgården. Artister och band har uppträtt hos oss på såväl Club Mysack som enstaka arrangemang utöver discoverksamheten. Under åren har konsertverksamheten kommit och gått, ofta i form av olika ungdomsprojekt, i samarbete med arrangörsföreningar och liknande.

Inspelningsstudio
I källaren på Domsaga byggs en inspelningsstudio så att Sundsvalls lokala band skall få chansen att spela in under rimliga kostnader. Här har många band passerat med sina demoinspelningar. Studion byggdes senare om och fick ett större kontrollrum. Idag finns studion på övervåningen i helt nyrenoverade lokaler!

Nedläggning?
2009 tog politikerna ett beslut att man skulle stänga Domsaga för att spara 1,8 miljoner kronor och flytta musikverksamheten till Skönsbergs Folkets hus. Den övriga verksamheten skulle flyttas till Kulturmagasinet. Det blev vilda protester från besökare och Sundsvalls musikliv om stängningen. Efter många vändor i tidningar och sociala medier så ändrade politikerna sig och lät domsaga fortsätta sin verksamhet men under andra premisser….

Livemusik

Här är några exempel på band/artister/kändisar som har gästat Club Mysack/Domsaga fram till våren 2010: (Uppdateras fortfarande…)
The Boppers, Satin, Gummibandet, Make Up, Beano, Dust, Lasse Wellander & Mats Ronander, Fanky Team, Hansa Band, Pictures, Ståålfågel, Ladies and Gents, Factory, Big Brother, Tom & Grabbarna, Magnus Uggla, Jerry Williams, Magnum Bonum, Ryno Rockers, Diestinct, Lucas & Gert, Porter, Harboss, Scaffel Pike, Intermezzo, Overtyr, Attack, Ozon, Object, Sky-High, Pizzoar, Calcutta Transfer, Mårtens kapell, Back Beat, Savannah, Strike, Tottas Band, Magnus Lindberg, Alien Beat, The Blank, Sunshine, Whispering Forest, Michel Rosta- Dance Abaret Show, Dave & Mary Johson, Rolfino, Brända Barn, Rost, Beauty, Ivan and Balls, Jan Goldman Band, Renegade, Ranshart, Micke Madsén, Exodus, Rasta Hunden, Marie Fredriksson & Lasse Lindbom, Clique, Paul Rein, Lollipops, Åke Erixon Trum show, Treat, Cosmic Rockers, The Congress, Panache, Roulette, Lili & Susie, Renegade, Aphrodite, Whitness, The Cube, Mystery, Zaniness, Cover gals, Samedi, Air Bourne, The Slashasers, Rolfino, Gustav Rock & Roll Band, Azphyxya, Gryning, Monday Clock, Exalt, Look Twice, Melodie Mc, Svullo, Blommor & Bin, REmon Def A.M, Refused, Lovebone, Nýthing, Treble ´n bass, Bushman, In Vivo, Torkel Tuva och hans bil,  Bad Experience, Absent Mined,  ADL, Sleepy, Scrappy G, Frontfork, Alec, Cool James & Black Teacher, La Cream, Superscientfiku /magnifik, Me & the boys, Monk, Reemedeeh, Superscientfiku, Breather, Smooth Complicity + Master of Illution Breakdance, Nectronic, Lilleman, Red Mecca, Syster Birgers, BertSimonz, Psycho Poetry, Sevenleaf, Disfigured Victims, Release, The Confusions, Inkfish, Garbo, Bad Head, Homosapion/Chris, The Collective Black´n White, Soak the sin, Gypsy sons of magic, Leif Karate, Marble, Chimanserna, Robotman, Brother Ash, Paul Tilly, Mio, Jesper Salén/Onskan, Java, Takida…  

Discjockeys

Vilka DJ har vänt plattor på Club Mysack fram till våren 2010?
Här är några exempel: 
(Uppdateras fortfarande…)
MRG Disco, Anders Jansson, Christer Forlund, Jimmy Black, Disco Rotation (Micke Palm), Mikael Bedrup, Ulf Elfving, Staffan Smith, Jimmy Black, Dave C, Tommy, Lennart Nilsson, Riffo, Night Life Roadshow, Krister, Roger, Anders J, Per Hermansson, Björn Tofte, Lis Jansen, De Wox, Charlie, Lelle Mehler, Space Disco, Zahid, Öholm, Hagelin, Zahid. Lars Telbrant, Anders Melin, Stefan Martinsson, Maria Jonsson, Devox, Tiger, Fabbe, G-Dorf, Night Life, Martin, Josef Gabronski, Mike Gnockson, MRG, Jan Å Persson, Jock Ahlqvist, 20 centery, Peter Besterman, Gunilla, Clärra Night Life, Niclas Lindberg, Mattias, Hasse-Bysse, Micke Enoksson, Far & Son, Charlis, Break Out, Lena Mörtell, Summernight, Anders Westin, Charlitz, Sylverster, LPB, Amadeus, Cangaroo Club, Stardust, Sound Light Rower, Björn H, Moe, Rabbit Rock Mobile, Roger Nyblom, Henrik, Boogie Man, Ulf Westman, Björn Höglund, HK Power, Disco Celebration, Power Tower, Jocke Sandström, Cosmos, Patrik & Adam, H.Olsson, Anders Westin, Eric, Little NiKe, Dick, Subir, Hermit, MatteB, Martin, Mullan, Haxx, Phancer, Tunnan & Apel, JayDee, Henke Pettersson (DJ HNRK), Chris & Enzyme, Andreas Öhlén…      

När spelade de?

9 sep Dj: Krister Forlund
16 sep Dj: Göran Höglund
23 sep Dj: Krister Forlund
30 sep Dj: Roger Lind, Satin
7 okt Dj: MRG Disco, Gummibandet (Hepstars)
14 okt Dj: Anders Jansson
21 okt Dj: Christer Forlund + Jimmy Black, Make Up
28 okt Dj: Disco Rotation, Beano
4 nov Dj: Mikael Bedrup
11 nov Dj: Björn Tofte, The Boppers
18 nov Dj: Ulf Elfving
25 nov Dj: Kjell Alqvist, Dust
2 dec Dj: Jimmy Black, Wellander & Ronander
9 dec Dj: Staffan Smith, Fanky Team
16 dec Dj: Disco Rotation

17 jan Dj: Disco Rotation
19 jan TV bandar in The Boppers
24 jan Dj: Dave C , Hansa Band
31 jan Dj: Tommy
7 feb Dj: Lennart Nilsson, Pictures
14 feb Dj: Night Life Roadshow – Disco
7 mars Dj: Lennart Nilsson, Ståålfågel
10 mars The Boppers
3 april Rune Andersson, Gösta Linderholm & Bernt Egerbladh –
Hedbergska arr: Club Mysack
24 mars Dj: Krister
31 mars Dj: Roger, Hepstars
7 april Dj Anders J, Ladies and Gents
12 april Vicky Von Der Lancen, Uggla, Jerry Williams
14 april Dj: Per Hermansson
21 april Dj: Björn Tofte, Factory
28 april Dj: Lis Jansen, Big Brother
5 maj Dj: Krister, Tom & Grabbarna
8 maj Uggla
12 maj Dj: Disco Rotation
15 sep Dj: De Wox Disco
18 sep Dj: Lars Telbrant, Diestinct
22 sep Dj: Disco Rotation
29 sep Dj: Charlie
6 okt Dj: Lelle Mehler
13 okt Dj: Space Disco
20 okt Dj: Zahid
27 okt Dj: Disco Rotation
3 nov Dj: Öholm, Magnum Bonum
10 nov Dj: Hagelin, Lady Love
17 nov Dj: L Nilsson
24 nov Dj: Zahid
1 dec Make Up
8 dec Dj: L.Jansson, Ryno Rockers
15 dec Dj: Disco Rotation

5 jan Dj: Stefan Martinsson Disco
12 jan Dj: Maria Jonsson Disco
19 jan Dj: Dave Disco
26 jan Dj: Devox Disco
2 feb Dj: Tiger Disco
9 feb Dj: Lennart Nilsson
16 feb Dj: Dave
23 feb Dj: Disco Rotation, Lucas & Gert
1 mars Dj: Dave, Porter
8 mars Dj: Fabbe
15 mars Dj: G-Dorf , Harboss
22 mars Dj: Disco Rotation ( M.Palm)
26 mars Scaffel Pike
5 april Dj: Night Life Disco
12 april Dj: L.Nilsson, Intermezzo
19 april Dj: Fabbe (Lars Fahlberg), Overtyr
26 april Dj: Disco Rotation
6 sep Dj: L.Nilsson
13 sep Dj: Disco-Rotation
20 sep Dj: L.Falberg
27 sep Dj: G-Dorf
11 okt Dj: Disco-Rotation
18 okt Dj: Dave C med Night Life Roadshow
25 okt Dj: G Dorf, Attack
1 nov Dj: Fabbe
2 nov Konsert Hedberska
8 nov Dj:L.Nilsson, sm vinnare 79 discodans Martin & Company
15 nov Dj: Disco-Rotation, Ozon
22 nov Dj: Dave C med Night Life Roadshow
23 nov Söndagscafé, Object
29 nov Dj: G-Dorf
30 nov Söndagscafé, Sky-High
6 dec Dj: Disco Rotation
7 dec Söndagscafé, Pizzoar
13 dec Dj:Dave C, Calcutta Transfer
14 dec Söndagscafé, Mårtens kapell
20 dec Dj: Fabbe
27 dec Dj: Disco-Rotation

3 jan Dj: Fabbe
10 jan Dj: L.Nilsson, Make Up
17 jan Dj: Disco-Rotation
21 jan Dj: L Fahlberg, The Blank
24 jan Dj: Dave, Hansa Band
28 jan Dj: Lasse, Sunshine
31 jan Dj: Tommy
7 feb Dj: L.Nilsson, Pictures
14 feb Dj: Dave
21 feb Dj: Fahlberg, Intermezzo
28 feb Dj: Lasse
4 mars Back Beat
7 mars Dj: L.Nilsson, Ståålfågel
14 mars Dj: Disco-Rotation
21 mars Dj: Martin , Rasta Hunden
28 mars Dj: Dave
4 april Dj: L Nilsson, Make Up
11 april Dj: Disco-Rotation
18 april Objekt
25 april Dj: Fabbe, Savannah
2 maj Dj: L.Nilsson, Strike
9 maj Dj: Disco-Rotation
5 sep Dj: Josef Gabronski
12 sep Dj: Lasse
19 sep Dj: Mike Gnockson
26 sep Dj: Fabbe, Savannah
3 okt Dj: Dave
10 okt Dj: Mats G
17 okt Dj: MRG Disco
24 okt Dj: L Nilsson, Tottas Band
31 okt Dj: Jan Å Persson
7 nov Dj: Jock Ahlqvist
8 nov Magnus Lindberg
14 nov Dj: Disco-Rotation
21 nov Dj: L.Nilsson, Alien Beat
5 dec Dj: Dave.C.
12 dec Dj: 20 centery Disco
19 dec Dj: Disco Rotation
30 dec Dj: Lars Fahlberg

13 mars Dj: Peter Besterman, Whispering Forest
20 mars Dj: Lelle Mehler, Michel Rosta- Dance Abaret Show

15-jan Dj: Disco Rotation, Jan Goldman Band
22-jan Dj: Charlis Disco
29-jan Dj: Lars Fahlberg
12-feb Dj: Björn Thofte, Ivan and Balls
19-feb Dj: Gunilla
26-feb Dj: L.Telbrant, Beauty
05-mar Dj: Far & Son Disco
19-mar Dj: Micke Enoksson
26-mar Dj: Hasse-Bysse, Rost
02-apr Dj: Lennart Nilsson, Brända Barn
09-apr Dj: Gunilla
16-apr Dj: Peter Besterman
23-apr Night Life Disco
07-maj Dj: Disco Rotation, Rolfino
17-sep Dj: L.Nilsson
24-sep Dj: Micke E
01-okt Dj: Disco Rotation
15-okt Dj: Mattias
22-okt Dj: Gunilla
29-okt Dj: Niclas Lindberg, Dave & Mary Johnson
05-nov Dj: Clärra Night Life Disco
12-nov Dj: L.Nilsson
19-nov Dj: Disco Rotation
26-nov Dj: Mikael E
03-dec Dj: Gunilla
10-dec Dj: L Nilsson
17-dec Dj: 20th Centry Disco

04-jan Dj: Disco Rotation
14-jan Dj: Mathias Hedwall
21-jan Dj: Anders Westin
28-jan Dj: Dave C
04-feb Dj: Mats Summernight Disco
11-feb Dj: Lennart Nilsson
25-feb Dj: Björn Thofte
03-mar Dj: Gunilla
10-mar Dj: Dj: Disco Rotation
17-mar Dj: Micke E
24-mar Dj: Lennart Nilsson
07-apr Dj: Lars Fahlberg
14-apr Dj: Anders Melin
21-apr Dj: Dave C
2 maj Dj: Lennart Nilsson, Strike
31 aug In Vivo
22-sep Dj: Lennart Nilsson, Skivutdelning
29-sep Dj: Anders Westin, Skivutdelning Kiss
06-okt Dj: Disco Rotation, Swedish Freestyle Dance tävling
13-okt Dj: Anders Melin, Modevisning JC
19 okt Torkel Tuva och hans bil
20-okt Dj: Summernight Disco, Dans final
27-okt Dj: Mattias Hedvall, Skivutdelning Style
03-nov Dj: Fabbe, Marie Fredriksson & Lasse Lindbom
10-nov Dj: Lena Mörtell
24-nov Dj: Lennart Nilsson
01-dec Dj: Micke Enoksson, Bananafton
08-dec Dj: Lars Telbrant, Luciatåg
12 dec Lucia rock Renegade, Ranshart, Micke Madsén – Hedbergska arr:
Club Mysack
14 dec Exodus
15-dec Dj: Break Out Disco, Bodybuilding show Coxgym
22-dec Dj: Disco Rotation

05-jan Dj: Dj: Stardustr Discoteque
09-feb Dj: Disco Rotation, Cosmic Rockers
02-mar Dj: Lena Mörtell, Treat
09-mar Dj: Disco Rotation
23-mar Dj: 20th Centry Disco
13-apr Dj: Stardust
20-apr Dj: Fabbe, Dansuppvisning Kasta Loss
27-apr Dj: Sylverster
04-maj Dj: Disco Rotation, Lasse Stenvall Sm vinnare i disco dans
21-sep Dj: L Nilsson
28-sep Dj: Sylvester, Skivutdelning
05-okt Dj: Disco Rotation M.Pahlm
12-okt Dj: LPB Disco
19-okt Dj: 20th Centry Disco, Lollipops
26-okt Dj: Lena Mörtell, Åke Erixon Trum show
02-nov Dj: Lars Telbrant, Body building uppvisning Ego Hälsohus
09-nov Dj: Enoc, Love & skivutdelning Shanghai
16-nov Dj: Disco Rotation
23-nov Dj: L.Nilsson, Paul Rein
30-nov Dj:Cangaroo Club
07-dec Dj: Amadeus
14-dec Dj: LPB Disco, Luciatåg
21-dec Dj: Sylverster, Clique
28-dec Dj: Charlitz Disco

11-jan Dj: Mathias Hedvall, David & Mary dance show
18-jan Dj: Lars Fahlberg
25-jan Dj: Henrik, Les Camorys Magic Illusion show
01-feb Dj: Tommy Edstrand
08-feb Dj: Lars Telbrant
15-feb Dj: Lennart Nilsson
22-feb Dj: Roger Nyblom
08-mar Dj: Lars Fahlberg, Renegade
22-mar Dj: Rabbit Rock Mobile (Norges största mobila disco)
12-apr Dj: Dave C , Lili & Susie
19-apr Dj: MOE
26-apr Dj: Sylvester, Dans show Hela Baletten
03-maj Dj: Disco Rotation
20-sep Dj: Lennart Nilsson, skivutlottning Ugglas maxi/biljetter EUROPE
27-sep Dj: LPB Pro Disco, skivutlottning LP skivor
04-okt Dj: Lena Mörtell, skivutlottning LP skivor
11-okt Dj: 20th Centry Disco
18-okt Dj: Björn H
25-okt Dj: Sylvester, Trum show Åke Eriksson
01-nov Dj: Sound Light Rower Disco
08-nov Dj: Disco Rotation, uttagning till Mysack´s Lucia-86
15-nov Dj: LPB Pro Disco, Roulette
22-nov Dj: Dave C , Intac Fashion Show -86
25 nov Mikael Rickfors – Hedbergska arr: Club Mysack
29-nov Dj: Enoc, skivutlottning Paul Reins senaste
06-dec Dj: Lars Telbrant, Panache
13-dec Dj: Charliez Disco
20-dec Dj: Sylvester, The Congress

03-jan Dj: Fabbe
10-jan Dj: Boogie Man Per Andersson
17-jan Dj: Lena Mörtell
24-jan Dj: Lars Telbrant, Peter Rosendahl & Ingela Uni Cycle Show
31-jan Dj: Ulf Westman, Rolfino
07-feb Dj: 20th Centry Disco
14-feb Dj: Sylvester, överraskningar från Gul & Blå
21-feb Dj: Björn Höglund från 89,7 MHz, överraskningarnas afton
28-feb Dj: Lennart Nilsson, Lili & Susie
07-mar Dj: LPB
14-mar Dj: Enoc, Trum show Åke Eriksson
21-mar Dj: Disco Sound
04-apr Dj: Disco Celebration
11-apr Dj: Sylverster, Swatch Live/Dansshow i toppklass
18-apr Dj: HK Power
02-maj Dj: Disco Rotation
12-sep Dj: Sound Light Disco
19-sep Dj: Sylverster, överaskningar från Gul & Blå
26-sep Dj: 20th Centry Disco
03-okt Dj: Björn Edin, David & Mary Johnson Show
10-okt Dj: Disco Celebration
17-okt Dj: LPB
24-okt Dj: Dj: Enoc, Peter Rosendahl & Ingela Uni Cycle Show
31 okt Dj:Lena Mörtell
07-nov Dj: 20th Centry Disco, Rock show Aphrodite
14-nov Dj: Power Tower Claes Dahlström, skivutlottning från
Mistlur/Slick/EMI
21-nov Dj: Björn Höglund, Trumshow Åke Erixon/överraskningar
28-nov Dj: Henrik Olsson
09-dec Rocktävling Mysack rock: Whitness, The Cube, Mystery, Zaniness
12-dec Dj: Joakim S, Roulette/Luciatåg
19-dec Dj: Lena Mörtell

2 jan Dj: Fabbe
9 jan Dj: 20th Centry Disco
16 jan Dj: Henrik Olsson, Private dancer dansuppvisning
20 jan Rocktävling: Whitness, The Cube, Mystery, Zaniness
21 jan Dj: Fabbe, Samedi
23 jan Dj: LPB
28 jan Dj: Disco Rotation , Fashion Dandshow
30 jan Dj: Charliz B.Edin
6 feb Dj: Björn Höglund, överraskningar
11 feb Dj: Sylvester, Sveriges största danstävling Zingo in L.A
13 feb Dj: Sylvester, Luftgitarr uttagning till SM 1988
14 feb Dj: Cosmos
18 feb Dj: 20 th Century Disco, Boomfighting
27 feb Dj: Jockes, Dr Åkes Recept
1 mars Sportlovs extra Rockgrupperna , Air Bourne, The Slashasers
5 mars Dj: LPB
11 mars Dj: H.Olsson
12 mars Dj: Lena Mörtell
19 mars Dj: Cosmos Disco, Roulette signerar och säljer sin platta
26 mars Dj: Enoc, Skivutlottning Pernilla Wahlgren
1 april Dj: L:P:B Disco
2 april Dj: 20th Centry Disco
6 april Påskrock / Hedbergska arr: Club Mysack / Airbourne, Roulette,
Congress
9 april Dj: Björn Höglund, Modeshow från Moderna Tider
15 april Dj: Jocke S, Umeås vassaste dans show
16 april Dj: Henrik Olsson, ICABAJ Danshow
23 april Dj: HK Power
29 april Dj: Björn H
30 april Dj: Fabbe
6 maj Dj: Disco Rotation, skivutdelning Madonna / Holly Johnson
7 maj Dj: Disco Rotation
17 sep Dj: Sylvester
1 okt Dj: Björn Höglund, Trumshow Åke Eriksson
15 okt Dj: Henrik Olsson, Cover gals
22 okt Dj: Charliz Disco
12 nov Dj: Cosmos
19 nov Dj: Lena Mörtell, Sharp Skateboard show
26 nov Dj: Björn Höglund, P & B komiska akrobater
3 dec Dj: LPB Pro Disco, Milk Energi / Dans show Altira
17 dec Dj: Patrik & Adam från tv aidsgalan

Livescen: Air Bourne, The Slashasers, Åke Erixon
09-apr Dj: Gunilla
16-apr Dj: Peter Besterman
23-apr Night Life Disco
07-maj Dj: Disco Rotation, Rolfino
03-dec Dj: Gunilla
10-dec Dj: L.Nilsson

Livescen: Cover Gals, Samedi, Gustav Rock & Roll Band, Åke Erixon
21-jan Dj: Anders Westin
28-jan Dj: Dave C
04-feb Dj: Mats Summernight Disco
11-feb Dj: Lennert Nilsson
25-feb Dj: Björn Thofte
03-mar Dj: Gunilla

Livescen: Arlenes, Abdul backup Melodie Mc, Gustav Rock & Roll Band
10-mar Dj: Disco Rotation
24-mar Dj: Lennart Nilsson
07-apr Dj: Lars Fahlberg, Hela Baretten
14-apr Dj: Anders Melin
21-apr Dj: Dave C

Livescen: Melodie Mc / Abdul, Fredagsrock, Åke Eriksson, Brinkenstjärna,
Fredagsrock 8/11, Fredagsrock 13/11, Rocknight 29/11, Exalt, Azphyxya,
Gryning, Monday Clock, Fredagsrock 13 /12:

Livescen: Look Twice, Melodie Mc, Svullo, Mystery
Blommor & Bin

Livescen: REmon Def A.M, Refused, Lovebone, Melodie Mc, Nýthing, Treble ´n bass

Livescen: Look Twice, Bushman

Livescen: Bad Experience, Absent Mined / ADL / Sleepy

Livescen: Scrappy G, Frontfork, Alec, Cool James & Black Teacher

Livescen: La Cream, Superscientfiku /magnifik, Me & the boys, Monk,
Reemedeeh

Livescen: Superscientfiku, Breather, Reemedeeh

16 sep Dj: Eric, Dragons & utlottning av friplåtar
23 sep Dj: Little NiKe, utlottning av friplåtar
30 sep Dj: Dick, utlottning av friplåtar
7 okt Dj: Subir, utlottning av friplåtar
14 okt Dj: Dick, dansuppvisning Estet progr-Timrå
21 okt Dj: Tobbe, Shit
28 okt Dj: Gävle dj
4 nov Dj: Subir, Genie
11 nov Dj: Hermit , Darling kväll
18 nov Dj: Hermit , Smooth Complicity + Master of Illution Breakdance
25 nov Dj: Lasse, utlottning av Feven biljetter
2 dec Dj: Eric
9 dec Dj: Ante, Lucia tåg/Krönare – Emma Hoffman
16 dec Dj: Subir, Magdans show/utlott av Dragons affsich sign29
29 dec Dj: Hermit

12 jan Dj: Little NiKe, Inkfish
19 jan Dj: Phacer , Garbo
26 jan Dj: She/Hermit, Bad Head
1 feb Orbit Rave, Dj: Jeppe / Inkfish
9 feb Dj: MatteB, Homosapion/Chris, The Collective Black´n White
16 feb Dj: Hermit
23 feb Dj: A.Melin, utlottning av biobiljetter
2 mars Dj: JayDee, Tema markerad
8 mars Rockfredag: Soak the sin, Gypsy sons of magic, Leif Karate, Marble
15 mars Punkkväll: Chimanserna
16 mars Dj: Chris & Enzyme
23 mars Dj: Little NiKe, Robotman
30 mars Dj: Subir, Brother Ash
6 april Dj: A Melin, Tema maskerad
12 april Rockfredag: Coverkväll
20 april Dj: MatteB
27 april Dj: Hermit , Opalen band
4 maj Dj: Avslutnings disco
22 sep DJ:MatteB , Vita Lögner / Cecilia Bergqvist
29 sep DJ: Jocks dj show
6 okt DJ: Martin
13 okt DJ: Mullan, utlottning av sign Markollio
20 okt DJ: Hermit, Nectronic
27 okt DJ: Pelle, Lilleman
3 nov DJ: MatteB, utlottning av sign Lilleman affisch
10 nov DJ: Haxx, Red Mecca
17 nov Dj: Phancer, utlottning av biobiljetter
24 nov Dj: Tunnan & Apel, 88 orna & S.O.R treffen/gävle
30 nov Domsaga Rock: Syster Birgers, BertSimonz, Psycho Poetry
8 dec Dj: Anders Melin
12 dec Lucia Rock: Sevenleaf, Disfigured Victims, Release
15 dec Dj: Subir, The Confusions
29 dec Dj: Eric, utlottning av cd album Markoolio

21 sep Dj: JayDee ( Jonas)
28 sep Dj: Phaat (Henke.P)
5 okt Dj: Andreas Öhlén
19 okt Dj: Hermit (Linus E), Paul Tilly
26 okt DJ: JayDee
2 nov DJ: Matte B
9 nov DJ: Andreas Öhlén
16 nov DJ: Hermit
30 nov DJ: Eric
7 dec DJ: Andreas Öhlén
14 dec DJ: Hermit
21 dec DJ:Matte B

29 sep Dj: MatteB, MIO
29 nov Dj: Jesper Salén/Onskan, festival m.m.

14 okt Java+ Takida

Info inom kort…

Info inom kort…

Info inom kort…

Info inom kort…

Info inom kort…

Info inom kort…

 

magnum bonum
Magnum Bonum
fredriksson-lindbom
Marie Fredrikkson, Lasse Lindbom
brandabarn
Brända Barn
Intermezzo
Intermezzo
Lili-Susie
Lili & Susie
samedi
Samedi
ake eriksson
Åke Eriksson
Melodie Mc
Melodie Mc
25SVULLO5
Svullo
Remedeeh
Remedeeh
Takida_200x165_svv
Takida
michaelpahlm_stor
Micke Palm
jockeS
Jocke Sandström

 

domsaga2010
2010 – Domsaga Musikhus

Under hösten 2010 får Domsaga en ny inriktning på sin verksamhet. Fritidsgårdsverksamheten försvinner och målgruppen höjs till gymnasieungdom och äldre. Domsaga Musikhus blir nu ett bemannat musikhus som drivs av Sundsvalls Kommun, i samarbete med studieförbunden Bilda, Sensus, Studiefrämjandet och Vuxenskolan.  Till Domsaga Musikhus är man alltid välkommen, vare sig man vill repa eller behöver hjälp med sitt instrument, om man har frågor om musik, ljud, ljus, arrangemang, eller om man bara vill komma och hänga en stund med andra musikintresserade människor. Livekonserterna fortsätter (Live@Domsaga) som vanligt och studieförbunden arrangerar olika clinics/worshop.

Share Button

Bli den första att kommentera

Skriv en kommentar

Din e-post adress kommer inte att publiceras offentligt.


*